Na Kámen republiky u Nové Bystřice napsali Němci posměšnou odpověď. Po válce diskuzi uzavřel další vzkaz
Západně od Nové Bystřice na Jindřichohradecku při hranicích s Rakouskem nalezneme takzvaný Kámen republiky. Upomíná na pohnuté události roku 1938, kdy Československo muselo na základě Mnichovské dohody postoupit pohraniční území Německu.
Lesní hotel Peršlák, u něhož se kámen nachází, sloužil původně jako budova pohraniční finanční stráže. Zdejší posádka byla po anšlusu Rakouska odhodlána bránit hranice republiky a na důkaz toho strážníci před budovou postavili zmíněný kámen s vytesaným obrysem Československé republiky, do něhož 21. května 1938 vyryli nápis: „Naše je a naše zůstane!“
Po podepsání Mnichovské dohody však museli bez boje vyklidit své pozice. Budovu následně zabrali němečtí vojáci, kteří na kámen 8. října 1938 přitesali posměšnou odpověď. Stojí v ní: „Bis wir kamen!“, tedy něco v tom smyslu, že byla vaše, dokud jsme nepřišli.
V této podobě zůstal kámen až do konce druhé světové války. Po osvobození Československa se někdo rozhodl udělat za diskuzí na kameni pomyslnou tečku. V odpověď na německý přípis bylo 9. května 1945 vytesáno do kamene strohé, zato výstižné heslo: „Pravda vítězí.“
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Tomáš Hunčovský.
Související
-
Zřejmě nejstarší deska připomínající Václava Havla je v jihočeském Václavově, a to už od roku 1991
Vesničky s názvem Václavov najdeme v Jihočeském kraji dvě. Jedna je u Slavonic, druhá u Blatné. Ta na Blatensku ukrývá kapličku, která je nevšední dobou svého vzniku.
-
Jihočeši zaspali? Žižkovu mohylu u Přibyslavi tvoří kameny z mnoha míst, z rodného kraje jen tři
Mezi významnými daty české historie se už na základní škole učíme 11. říjen 1424, úmrtí Jana Žižky, jednoho z nejslavnějších jihočeských rodáků.
-
Na oltáři kostela ve Vyšším Brodě se střídají obrazy. K výměně je potřeba alespoň osm silných mužů
Až se někdy vypravíte do cisterciáckého kláštera ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku, zastavte se v kostele před oltářem a dobře si zapamatujte hlavní velký obraz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.