Na oltáři klášterního kostela ve Vyšším Brodě se střídají obrazy. K výměně je potřeba alespoň osm silných mužů

30. říjen 2024

Až se někdy vypravíte do cisterciáckého kláštera ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku, zastavte se v kostele před oltářem a dobře si zapamatujte hlavní velký obraz, který mu v tu chvíli dominuje. Pokud se totiž na stejné místo postavíte o několik týdnů či měsíců později, spatříte obraz úplně jiný.

Barokní malby se ve vyšebrodském klášterním kostele mění podle liturgie. Přes léto a do Vánoc je hlavní dominantou oltáře obraz Nanebevzetí Panny Marie, která je patronkou kláštera i celého řádu.

Pak jej vystřídá klanění pastýřů a Tří králů u Panny Marie a právě narozeného Ježíše. Tento obraz visí v oltáři do postní doby. Nahrazuje ho velikonoční motiv ukřižování a během noční mše na Bílou sobotu se na oltáři objeví zmrtvýchvstání.

Původně se všechny obrazy měnily tak, jako když spouštíte a vytahujete obrovskou roletu, ale kvůli postupnému poškození jsou dnes tři obrazy už pro jistotu v rámech.

K jejich výměně je potřeba alespoň osm silných mužů, lano, kladka a také odvaha, protože samotný oltář je vysoký 13 metrů. V zadní části oltáře se musí otevřít obrovské dveře, obrazy je třeba upoutat na lano, vyndat, spustit dolů a do čela oltáře pak zvednout a umístit ten, který tam má být.

Není to nic jednoduchého, protože každý obraz váží jeden až dva metráky a je tři metry široký a šest metrů vysoký. Oltář i celý výměnný systém zhotovili dva řádoví bratři, laici v letech 1644 až 1646.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související