Z jihočeského Vítkova Hrádku u Lipna stéká voda jak do Severního, tak do Černého moře
Voda z České republiky odtéká do Baltského, Severního nebo Černého moře. Je všeobecně známo, že do Baltu je to díky řece Odře, do Severního moře teče Labe a do moře Černého potom hlavně řeka Morava prostřednictvím Dunaje.
Jihočeským krajem prochází rozvodí mezi povodími řek Labe a Dunaj. Vede přes šumavské vrcholy do Rakouska a vrací se k nám mezi Novou Bystřicí a Slavonicemi, odkud se klikatí na vrch Javořice a dále na Vysočinu.
Zajímavou oblast představuje okolí Svatého Tomáše nad Lipnem. Všichni bychom zajisté předpokládali, že voda odtud musí stékat do Vltavy, tudíž dále do Labe a do Severního moře. Avšak není tomu tak.
Vody odtud prostřednictvím drobných toků a řeky Große Mühl totiž proudí do Dunaje a do Černého moře. Území na pravém břehu Lipna při státní hranici společně s malými enklávami v Českém lese jsou tak jedinými oblastmi v Čechách, odkud voda odtéká do Dunaje, který jinak přijímá vodu z řeky Moravy.
Přesně na hranici evropského rozvodí stojí známá zřícenina Vítkův Hrádek, z níž de facto voda míří jak do Severního, tak Černého moře.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Jiří Cukr.
Související
-
Naděje, Víra a Láska, ale také Prase, Vražda a Nečisto. To jsou názvy jihočeských rybníků
Jižní Čechy jsou krajem rybníků, kterých se tady nachází bezpočet. Mají různé velikosti, osudy, tvary nebo třeba jména. Často se nazývají podle obcí, u kterých leží.
-
Tři dívky zahynuly za bouře pod lípou v Předboři na Táborsku. Událost připomíná kamenný kříž
V neděli 21. července roku 1912 se přihnala na Táborsko bouřka. V Předboři se trojice místních děvčat schovala pod košatou lípu, do které však vzápětí udeřil blesk.
-
Lodě vyráběla na jihu Čech řada podniků. Známé byly Lannovy závody, ale i loděnice rodiny Šílených
Řeka Vltava přinášela spoustu pracovních příležitostí. Dařilo se plavení dříví, dopravě soli i stavbě potřebných lodí. Po polovině 19. století fungovalo několik loděnic.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.