Do poloviny 18. století oficiálně existoval Bechyňský kraj, pak ho rozdělili na Budějovický a Táborský
Jako Bechyňský kraj se označovala východní část jižních Čech, která až do poloviny 18. století tvořila oficiální správní celek. Západní část byla nazývána Prácheňskem.
Za časů přemyslovských knížat byla důležitým centrem regionu Bechyně, odtud pochází název. Později ale toto starobylé město přestalo být sídlem Bechyňského kraje. Kraj ani žádné stálé sídlo neměl.
Spravovali ho vždy dva krajští hejtmani, jeden z panského a druhý z rytířského stavu. Úřední agendu vyřizovali na svých tvrzích a zámcích, často velmi odlehlých, takže sídlo kraje se přesouvalo podle aktuálního bydliště hejtmana.
A přitom Bechyňsko představovalo největší ze dvanácti českých krajů. Proto došlo za vlády Marie Terezie roku 1751 k jeho rozdělení na dva menší kraje: Budějovický a Táborský.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Daniel Kovář.
Související
-
Les u Třeboně byl důvodem ostré hádky mezi lesmistrem a proboštem, ta vyvrcholila pokusem o vraždu
Vztah mezi řeholníky z augustiniánského kláštera v Třeboni a zámeckými úředníky Jana Adolfa ze Schwarzenbergu měl ve druhé polovině 17. století k dokonalosti daleko.
-
O první Lhotě se psalo už na konci 12. století, celkem je v Čechách přes 300 vesnic s tímto jménem
Není tolik známých jmen českých vesnic jako těch, které mají ve svém názvu Lhota. První zmínka o Lhotě pochází z konce 12. století. Nazývala se tak dnešní obec Svatý Jiří.
-
Když se podíváte ze správného úhlu na skalisko u stezky na Kraví horu, spatříte Napoleonovu hlavu
V Novohradských horách najdeme nespočet různých skalních útvarů, mnohdy bizarních. Jeden z nejvýraznějších se tradičně, už minimálně sto let, nazývá Napoleonova hlava.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka