Jedna z nejstarších českých obor byla v Ledenicích na Českobudějovicku. Zbyl po ní jen název ulice
Nejstarší lovecké obory si zakládali panovníci a příslušníci nejvýznamnějších šlechtických rodů už ve 13. a 14. století. V českých zemích to byla například královská obora v Praze nebo obora u západočeského Lokte. Mezi nejstarší obory v Čechách počítáme také tu v jihočeských Ledenicích, která patřila pánům z Landštejna.
Členové tohoto rodu, jedné z větví Vítkovců, zastávali čelné úřednické funkce u dvora Karla IV., například Vítek z Landštejna byl nejvyšším komorníkem.
O existenci ledenické obory se dozvídáme z listiny sepsané 3. srpna 1376, která právně zafixovala směnu majetku mezi zmíněným Vítkem z Landštejna a farářem Ondřejem. Obora se podle textu listiny nacházela pod ledenickým hradem, byla ohrazena a chovali se v ní jeleni, laně, srny a jiná chovná zvěř. Nějakou dobu předtím již tedy musela existovat.
Zanikla společně s hradem za husitských válek, proto se po ní v Ledenicích žádné přímé zbytky nezachovaly. V městečku alespoň najdeme ulici s názvem Na Oborách a také ulici s názvem Hrad, které dávnou středověkou minulost připomínají. Součástí obory snad mohly být i některé ledenické rybníky.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Jiří Cukr.
Související
-
Lovit ryby z řeky Malše u vesnice Plav na Českobudějovicku mohl po staletí pouze jediný selský rod
Obec Plav, nazývaná původně Plavo, je starobylá vesnice ležící asi osm kilometrů jihovýchodně od Českých Budějovic v sousedství Doudleb. Pravěké osídlení dokazují mohyly.
-
Lidé se několikrát snažili pěstovat vinou révu na jihu Čech. Nejdéle vydržela vinice na Hluboké
Jestliže jižní Čechy něčím rozhodně nejsou, pak vinařským krajem. Chybí jim vhodná půda a podnebí. Ale v minulosti se tady lidé o pěstování vinné révy pokoušeli.
-
Pro odchov lososů vzniklo v Čechách 30 umělých líhní, polovina z nich byla na Šumavě a v Pošumaví
Lososi se dříve vyskytovali v horních tocích Vltavy a Otavy a patřili k žádaným pochoutkám. Když začali z řek mizet, přišel vědec Antonín Frič s nápadem zřídit umělé líhně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
![jak_klara_obratila_na web.jpg jak_klara_obratila_na web.jpg](https://budejovice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/e267b388c06a96c1b90c7443afcd1a84.jpg?itok=NWANcVy-)
![](https://budejovice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/94949a2cda8b0e5970dc036a8b74667d.jpg?itok=bfzCOlUT)
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.