Jedna z nejstarších českých obor byla v Ledenicích na Českobudějovicku. Zbyl po ní jen název ulice

27. květen 2024

Nejstarší lovecké obory si zakládali panovníci a příslušníci nejvýznamnějších šlechtických rodů už ve 13. a 14. století. V českých zemích to byla například královská obora v Praze nebo obora u západočeského Lokte. Mezi nejstarší obory v Čechách počítáme také tu v jihočeských Ledenicích, která patřila pánům z Landštejna.

Členové tohoto rodu, jedné z větví Vítkovců, zastávali čelné úřednické funkce u dvora Karla IV., například Vítek z Landštejna byl nejvyšším komorníkem.

O existenci ledenické obory se dozvídáme z listiny sepsané 3. srpna 1376, která právně zafixovala směnu majetku mezi zmíněným Vítkem z Landštejna a farářem Ondřejem. Obora se podle textu listiny nacházela pod ledenickým hradem, byla ohrazena a chovali se v ní jeleni, laně, srny a jiná chovná zvěř. Nějakou dobu předtím již tedy musela existovat.

Zanikla společně s hradem za husitských válek, proto se po ní v Ledenicích žádné přímé zbytky nezachovaly. V městečku alespoň najdeme ulici s názvem Na Oborách a také ulici s názvem Hrad, které dávnou středověkou minulost připomínají. Součástí obory snad mohly být i některé ledenické rybníky.

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Jiří Cukr.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.