Vesnice Otěvěk nabídla svůj pozemek pro stavbu věznice, ministerstvo si ale nakonec vybralo plzeňské Bory

22. listopad 2024

Otěvěk je dnes pěkná vesnice v pěkné krajině u Trhových Svinů na Českobudějovicku. Co na tom, že jazykovědci odvozují její název od nějakého otěvěka, tedy člověka, který jinému „odňal věk“, neboli někoho zabil.

Ale moc nechybělo a jméno místa by nám znělo ještě v jiném ohledu výstražně. Roku 1869 totiž vídeňské ministerstvo spravedlnosti hledalo dostatečně velký pozemek, na němž by bylo možné postavit novou státní věznici pro České království. Měla mít 400 až 450 vězeňských cel, správní budovu, kasárna ostrahy, nemocnici, kuchyni, vycházkový dvůr a jiné.

Přihlásila se tehdejší obec Otěvěk s nabídkou odprodat pastvinu ve výměře asi 18,5 hektaru. Nejspíš se jednalo o pozemek východně od vsi, směrem k dnešnímu trhovosvinenskému hřbitovu. V té době byla dokončena železniční trať přes Borovany, takže lokalita získala i poměrně dosažitelné dopravní spojení.

Ministerstvo spravedlnosti se ale tenkrát rozhodlo jinak a v roce 1870 zakoupilo pozemky na kraji Plzně, v místě zvaném Bory. Tam potom vznikla proslulá věznice.

Jak by asi znělo, kdyby kriminálníci místo „seděli jsme spolu na Borech“ vzpomínali „seděli jsme spolu v Otěvěku“? Posuď každý sám.

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Daniel Kovář.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související