Vesnice Otěvěk nabídla svůj pozemek pro stavbu věznice, ministerstvo si ale nakonec vybralo plzeňské Bory
Otěvěk je dnes pěkná vesnice v pěkné krajině u Trhových Svinů na Českobudějovicku. Co na tom, že jazykovědci odvozují její název od nějakého otěvěka, tedy člověka, který jinému „odňal věk“, neboli někoho zabil.
Ale moc nechybělo a jméno místa by nám znělo ještě v jiném ohledu výstražně. Roku 1869 totiž vídeňské ministerstvo spravedlnosti hledalo dostatečně velký pozemek, na němž by bylo možné postavit novou státní věznici pro České království. Měla mít 400 až 450 vězeňských cel, správní budovu, kasárna ostrahy, nemocnici, kuchyni, vycházkový dvůr a jiné.
Přihlásila se tehdejší obec Otěvěk s nabídkou odprodat pastvinu ve výměře asi 18,5 hektaru. Nejspíš se jednalo o pozemek východně od vsi, směrem k dnešnímu trhovosvinenskému hřbitovu. V té době byla dokončena železniční trať přes Borovany, takže lokalita získala i poměrně dosažitelné dopravní spojení.
Ministerstvo spravedlnosti se ale tenkrát rozhodlo jinak a v roce 1870 zakoupilo pozemky na kraji Plzně, v místě zvaném Bory. Tam potom vznikla proslulá věznice.
Jak by asi znělo, kdyby kriminálníci místo „seděli jsme spolu na Borech“ vzpomínali „seděli jsme spolu v Otěvěku“? Posuď každý sám.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Daniel Kovář.
Související
-
Na Pankráci, tam na tom vršíčku… Známá písnička prý není o Praze, ale o jihočeských Katovicích
Kdo by neznal zlidovělou písničku Na Pankráci, jejímž autorem je Karel Hašler. Asi si automaticky představíme součást Prahy s proslulou věznicí, jenže to nemusí být pravda.
-
Z chýnovského pivovaru zbyl jen mohutný sloup, který podpíral klenbu ve varně. Uvidíte ho v parčíku
Pivovary se dříve nacházely prakticky ve všech městech i menších obcích při šlechtických sídlech. Zajímavou historií se v tomto směru může pochlubit Chýnov na Táborsku.
-
Na Kámen republiky u Nové Bystřice napsali Němci posměšnou odpověď. Diskuzi uzavřel další vzkaz
Západně od Nové Bystřice na Jindřichohradecku při hranicích s Rakouskem nalezneme takzvaný Kámen republiky. Upomíná na pohnuté události roku 1938.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.