Kostel v Dolní Vltavici měla zachránit mohutná hráz. Nakonec ale skončil pod hladinou Lipna
V 50. a 60. letech 20. století zmizela část jihočeské krajiny pod hladinou přehradních nádrží. Pod vodou zůstala také řada památek, jen některé se podařilo zachránit. Zajímavý příběh měl kostel v Dolní Vltavici na Českokrumlovsku, původem středověký a barokně přestavěný.
O jeho záchranu se pokoušeli památkáři, budějovické biskupství a zejména místní národní výbor. Nemělo zde dojít k přesunu celého kostela, jako se to stalo například v Červené u Orlíka, naopak byla projektována mohutná hráz, která by obklopila vltavický kostel, vedle něj stojící pranýř a možná i několik starobylých domů a školu.
Hladina přehrady Lipna měla dosáhnout asi čtyři metry nad základy kostela, takže hráz by musela být ještě vyšší.
Některé okolní farnosti projevily zájem o zdejší varhany a další součásti vybavení, ale včas si uvědomily, že vyprázdněním kostela by ohrozily úsilí o jeho záchranu.
Nakonec se stejně povedlo z Vltavice odvézt narychlo jen to nejcennější, včetně krásných gotických portálů. Přišel příkaz k demolici a v roce 1959 se nad bývalou Dolní Vltavicí zavřela voda.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Daniel Kovář.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.