Kostel v Kuklově zůstal nedostavěný. Církevní komunita se rozpadla a stavbu už nikdo nedokončil

11. prosinec 2024

V Kuklově západně od Brloha na Českokrumlovsku můžeme narazit na obvodové zdi klášterního kostela svatého Ondřeje, který po staletí zůstává mementem na ambiciózní plány řádu paulánů.

Následovníci svatého Františka z Pauly byli do Kuklova povoláni Rožmberky v roce 1495, načež zde utvořili životaschopnou komunitu. Přestože žili podle přísných pravidel a ve skromných podmínkách, jejich hmotná situace jim zakrátko dovolila pomýšlet na stavbu nového kostela a klášterních budov, které by více odpovídaly jejich potřebám.

Se stavbou kostela začali pravděpodobně někdy okolo roku 1510, nikdy ho však nedostavěli. Nastupující reformace zřejmě v kombinaci s hospodářskými problémy a upadající morálkou zapříčinily, že se konvent po necelých padesáti letech své existence rozpadl.

Poslední kuklovský paulán Martin našel útočiště v minoritském klášteře v Českém Krumlově a v tomto městě také někdy mezi léty 1545 a 1551 zemřel.

K dostavbě kostela neměl nikdo v budoucnu vůli ani prostředky, a tak dnes místo k modlitbám a mším příležitostně slouží jako romantické místo k uzavírání občanských sňatků.

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Tomáš Hunčovský.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související