Kostel v Kuklově zůstal nedostavěný. Církevní komunita se rozpadla a stavbu už nikdo nedokončil
V Kuklově západně od Brloha na Českokrumlovsku můžeme narazit na obvodové zdi klášterního kostela svatého Ondřeje, který po staletí zůstává mementem na ambiciózní plány řádu paulánů.
Následovníci svatého Františka z Pauly byli do Kuklova povoláni Rožmberky v roce 1495, načež zde utvořili životaschopnou komunitu. Přestože žili podle přísných pravidel a ve skromných podmínkách, jejich hmotná situace jim zakrátko dovolila pomýšlet na stavbu nového kostela a klášterních budov, které by více odpovídaly jejich potřebám.
Se stavbou kostela začali pravděpodobně někdy okolo roku 1510, nikdy ho však nedostavěli. Nastupující reformace zřejmě v kombinaci s hospodářskými problémy a upadající morálkou zapříčinily, že se konvent po necelých padesáti letech své existence rozpadl.
Poslední kuklovský paulán Martin našel útočiště v minoritském klášteře v Českém Krumlově a v tomto městě také někdy mezi léty 1545 a 1551 zemřel.
K dostavbě kostela neměl nikdo v budoucnu vůli ani prostředky, a tak dnes místo k modlitbám a mším příležitostně slouží jako romantické místo k uzavírání občanských sňatků.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Tomáš Hunčovský.
Související
-
Na oltáři kostela ve Vyšším Brodě se střídají obrazy. K výměně je potřeba alespoň osm silných mužů
Až se někdy vypravíte do cisterciáckého kláštera ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku, zastavte se v kostele před oltářem a dobře si zapamatujte hlavní velký obraz.
-
Z chýnovského pivovaru zbyl jen mohutný sloup, který podpíral klenbu ve varně. Uvidíte ho v parčíku
Pivovary se dříve nacházely prakticky ve všech městech i menších obcích při šlechtických sídlech. Zajímavou historií se v tomto směru může pochlubit Chýnov na Táborsku.
-
Vesnice Otěvěk nabídla svůj pozemek pro stavbu věznice, ministerstvo si ale vybralo plzeňské Bory
Otěvěk je pěkná vesnice na Českobudějovicku. Co na tom, že jazykovědci odvozují její název od nějakého otěvěka, tedy člověka, který jinému „odňal věk“, neboli někoho zabil.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.