Ve Vimperku se tiskly křesťanské knihy a svaté obrázky, ale i muslimské korány miniaturního formátu

21. červen 2024

Městečko Vimperk leželo na Zlaté stezce a dlouhá staletí zápasilo neúspěšně o prvenství s Prachaticemi. Už od 14. století vznikaly v okolí první sklárny, ale ještě důležitější bylo století patnácté. Tehdy totiž byla ve Vimperku za vlády Vladislava Jagellonského založena tiskárna, konkrétně v roce 1484.

Vznikaly v ní i jedny z prvních českých kalendářů, které patří dnes mezi vzácné prvotisky. Tiskárna později zanikla a byla obnovena až v roce 1848.

Tehdejší vimperský tiskař Johann Steinbrener začal tisknout lidové kalendáře určené široké čtenářské veřejnosti, náboženské tisky i svaté obrázky. Vytvořil tak slavnou tradici a zdejší modlitební knihy vycházely dokonce ve 24 jazycích a různých knižních vazbách.

Méně známé je, že ve Vimperku byly tištěny vedle křesťanských knih i muslimské korány miniaturního formátu, které se vyvážely daleko do světa. Jsou vytištěny tak drobným písmem, že k jejich čtení je potřeba lupy.

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil etnograf Jan Šimánek.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.