Rostlina, která je po celém světě známá jako kamélie, dostala jméno podle českého misionáře Kamela
České země daly světu i pár slov, která jsou obecně rozšířena. Třeba taková kamélie. Má jméno brněnského rodáka Jiřího Josefa Kamela, jehož přitahovala jednak duchovní služba, jednak přírodní vědy. Vstoupil proto do řádu jezuitů, kteří provozovali vyhlášené lékárny.
Působil jako lékárník v jezuitské koleji nejprve v Jindřichově Hradci a poté v Českém Krumlově. Zatoužil však po misiích a po zkoumání rostlin v dalekých zemích. Roku 1687 dostal souhlas a byl vyslán do filipínské Manily. S několika dalšími jezuity se sešli v Českých Budějovicích, odkud vyrazili na strastiplnou cestu.
Misionář Kamel vedl v Manile lékárnu, založil botanickou zahradu a zkoumal léčivé účinky bylin po celých Filipínách. Kromě duchovní služby léčil domorodé obyvatelstvo a dařilo se mu mírnit průběh smrtících epidemií.
Sám však po osmnácti letech misijní činnosti podlehl střevní infekci. Bylo mu pětačtyřicet.
Kamelových výzkumů si vážil i slavný švédský botanik Carl Linné, tvůrce systematického názvosloví rostlin. Uchvátila ho krásná květina dovezená z Japonska a na památku zemřelého českého jezuity jí dal jméno Camellia japonica. Na celém světě je proto dodnes známa jako kamélie.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Daniel Kovář.
Související
-
Už jako dítě byl knihomol a známkoval úkoly spolužákům. Stal se biskupem a nakonec svatým
Když se 28. března 1811 v Prachaticích narodil do punčochářské rodiny Neumannových syn Jan, určitě si nikdo nepomyslel, že je pro něj připravena životní dráha světce.
-
Nevlastní bratři z rodu Berchtoldů, kteří se narodili ve Stráži nad Nežárkou, ve své době vyčnívali
Zámek ve Stráži nad Nežárkou si spojujeme s operní pěvkyní Emou Destinnovou, která ho vlastnila v letech 1914 až 1930. Ale ve druhé polovině 18. století patřil Berchtoldům.
-
Loutkář Matěj Kopecký zemřel v Kolodějích nad Lužnicí. Podle legendy při ohlašování představení
Slavný český loutkář Matěj Kopecký se narodil v Libčanech blízko Hradce Králové jako syn „potulného kejklíře“. Jeho vlastní cesta k loutkařině však byla klikatá.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.