Už jako dítě byl knihomol a známkoval úkoly spolužákům. Stal se biskupem a nakonec svatým
Když se 28. března 1811 v Prachaticích narodil do punčochářské rodiny manželům Filipovi a Anežce Neumannovým syn Jan, určitě si nikdo nepomyslel, že je pro něj připravena životní dráha světce. Toho už známe jako Jana Nepomuka Neumanna.
Náznaky u něj byly, jeho výjimečnost se začala projevovat už v dětství. Jan na to později sám vzpomínal. V sedmi letech začal v rodném městě chodit do německé školy. Bral to jako samozřejmost, tatínek totiž pocházel z Bavorska. Později se učil i česky a po dokončení studií ovládal osm jazyků.
Od útlých let byl veden ke křesťanskému způsobu života, volné chvíle trávil hlavně četbou knih. I maminka mu říkávala knihomol. V učení vynikal už v první třídě, a tak ho učitel pověřil tím, aby cvičil v abecedě nové žáky. O dva roky později dokonce svým spolužákům opravoval a známkoval domácí úkoly, rozpustilých her s dětmi se však raději stranil.
V roce 1836 odjel do Ameriky jako misionář a měl na starosti farnosti na území 1500 kilometrů čtverečních. Stal se filadelfským biskupem a kromě jiného založil téměř sto škol a přes osmdesát kostelů a reformoval kněžský seminář.
Jan Nepomuk Neumann zemřel roku 1860 naprostým vyčerpáním. V roce 1977 byl svatořečen.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Aleš František Plávek.
Související
-
Nevlastní bratři z rodu Berchtoldů, kteří se narodili ve Stráži nad Nežárkou, ve své době vyčnívali
Zámek ve Stráži nad Nežárkou si spojujeme s operní pěvkyní Emou Destinnovou, která ho vlastnila v letech 1914 až 1930. Ale ve druhé polovině 18. století patřil Berchtoldům.
-
Josef Hessoun, rodák z jihočeské vesnice Vrcovice, se na žádost krajanů stal farářem v St. Louis
Zdánlivě dva odlišné světy spojuje osoba faráře Josefa Hessouna, který se stal ve druhé polovině 19. století významným organizátorem života českých katolíků v USA.
-
Ve Vimperku se tiskly křesťanské knihy a svaté obrázky, ale i muslimské korány miniaturního formátu
V okolí městečka Vimperk už od 14. století vznikaly sklárny, ale ještě důležitější bylo 15. století. Tehdy totiž byla za vlády Vladislava Jagellonského založena tiskárna.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.