Pro nevěstu, maminky, dámy v doprovodu. Na květinách na svatbě nešetřete
Nevěsta má mít něco starého, protože ctí tradice, něco nového, protože začíná novou etapu v životě, něco půjčeného od osoby, která je šťastně vdaná, aby štěstí přešlo na ni, a něco modrého, protože modrá barva značí v této souvislosti lásku, věrnost a spolehlivost.
Tak zní jedna z nejznámějších tradic týkajících se svatby. Zvyklostí spojených s touto velkou událostí je ale mnohem víc, a proto jim věnujeme několik dílů pořadu Návod na etiketu.
Nevěsta se před obřadem připravuje v domě rodičů, kam přicházejí svatební hosté. Těm maminka nevěsty nabízí občerstvení a otec nápoje.
Ženich přináší květiny. „Na květinách nešetřeme. Ať jsou kytice krásné a doplňují celkovou atmosféru svatebního dne. Květiny dostává nejen nevěsta, ale také obě maminky a dámy ve svatebním doprovodu, například babičky nebo jiné příbuzné,“ říká odbornice na etiketu Alena Špačková.
Jít k oltáři s dětmi? Není to vhodné
Jestliže se k místu obřadu jde pěšky, rovnou se řadí svatební průvod. První jde ženich se svou matkou, za nimi matka nevěsty s otcem ženicha, pak všichni hosté, následují svědkové a úplně nakonec nevěsta se svým otcem.
Pokud už hosté čekají na místě obřadu, přichází průvod ve zkrácené podobě – ženich s matkou, matka nevěsty s otcem ženicha, svědkové a nevěsta s otcem. Ostatní hosté utvoří špalír.
V případě, že nevěsta už otce nemá, vede ji ten, kdo ji vychovával, nebo jiný příbuzný. „Jedinou podmínkou je, aby byl ženatý. Pokud ženicha vede jiná osoba než jeho matka, měla by být vdaná, protože i tady sledujeme symboliku celého obřadu. Do stavu manželského by měl mladé lidi uvádět někdo, kdo už v tom stavu je,“ vysvětluje Alena Špačková.
Dnes často vstupují do manželství lidé, kteří už spolu mají děti a chtějí, aby s nimi k oltáři šly ony. „Mám za to, že to není nejvhodnější chvíle. Děti mohou jít jako družbové a družičky nebo po obřadu odejít se svými rodiči, ale k oltáři má podle tradice snoubence vést vdaná osoba opačného pohlaví,“ reaguje odbornice na etiketu.
Pokud má nevěsta biologického otce, ale také druhého otce, který ji vychoval, sama si rozhodne, kdo ji k oltáři povede. „Když má oba stejně ráda, je tam vyvážený vztah a je to pro ni těžké, tak ji půl cesty může vést jeden a půl cesty druhý, nebo z každé strany nevěsty může jít jeden z nich. Je to na domluvě, vždycky si připomeňme, že v tento den bychom měli utlumit všechny sváry a respektovat přání těch, kdo vstupují do manželství,“ dodává Alena Špačková.
Související
-
Oficiální zasnoubení opět přichází do módy, do roka by měla následovat svatba
Událostí, která se dotkne asi každého, je svatba. Buď ji sami organizujeme, když vstupujeme do manželství, nebo se účastníme jako hosté. I zde platí řada pravidel etikety.
-
Jak správně jíst špagety, kuřecí stehno a rakvičku se šlehačkou?
Při jídle narážíme na řadu momentů, kdy si nejsme úplně jisti, co dělat, aby vše bylo v souladu s etiketou. Několik pravidel proto připomíná odbornice Alena Špačková.
-
Látkový ubrousek se podle etikety dává na kolena, pečivo neukusuje a meloun krájí příborem
Při stolování v restauraci i doma se objevuje řada situací, v nichž si lidé nejsou jistí, jak se chovat. Pravidla pro některé z nich připomíná odbornice Alena Špačková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.