Pavel Kroneisl: Úlevovny
V jednom ze svých Rozhlasových sloupků kolega Ivan Mls nedávno v nadsázce nadhodil, že bude zadržovat dech, aby zmenšil svoji uhlíkovou stopu. Moc mě to zaujalo a mám další nápad.
Podle některých vědců je pro naši Zemi problémem velký počet hospodářských zvířat a hlavně tedy tělesné plyny, které produkují. No, a co my lidé? My jsme na tom přeci stejně. Je nás taky hodně a zažívání máme s leckým ze zvířecí říše podobné.
Je mi jasné, že je to téma velice choulostivé, naučili jsme se samozřejmě být velmi decentní, abychom se nedopustili nějakého faux paux. Ale všichni moc dobře víme, co dokážou dnes tolik propagované, protože zdravé, luštěniny.
A já navrhuji takové jednoduché řešení. Ve městech byly a někde ještě jsou veřejné záchodky. To je známá věc. Což takhle zřídit podobná zařízení, kde by si člověk diskrétně ulevil od přebytečných plynů, které by se shromažďovaly do speciálních zásobníků, a vědci by dostali za úkol vymyslet, jak je účelně využívat.
Jistě by se něco našlo. Ona zařízení by se mohla jmenovat třeba úlevovny, úlevny nebo prostě jednoduše prdírny. S rostoucí populací roste přímo úměrně i její plynatost. Tak proč toho nevyužít?
Připadá vám to jako úplná pitomost? Ale takových pitomostí už bylo vymyšleno!!
Související
-
Pavel Kroneisl: Světový den léčby zvukem
Světový den léčby zvukem – jako bývalého rozhlasáka mě to zaujalo. Ale přišlo mi to zvláštní. Zvláště v souvislosti s tvrzením starých lékařských praktiků, že ticho léčí.
-
Pavel Kroneisl: O jednom uštěkaném psovi
Máme sice velice ukecaného, tedy uštěkaného jezevčíka, ale žijeme na polosamotě a tak to moc nevadí. Hůř na tom byl kdysi náš bývalý kolega, rozhlasový zvukař Milan.
-
Pavel Kroneisl: Silvestr na Šumavě
Před lety jsme trávili závěr roku u známých na Posudově u Lipenského jezera. Už od 30. prosince vydatně sněžilo. Na Nový rok jsme se probudili do sluncem zalitého dne.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.