Mák má mnohem více vápníku než mléko. Využijte toho
Nebojme se potravinářského (olejného) máku. Naše tělo po jeho konzumaci nedojde žádné újmy ani závislosti, neboť obsah morfia, kodeinu a dalších narkoticky působících látek je v makových semenech, která tradičně používáme, velmi malý.
Neoprávněné obavy spojené se zneužitím rostliny máku setého však vedly řadu států k zákazu jeho pěstování. Pokud chcete nějakému zahraničnímu hostu nabídnout něco velmi zvláštního a typického, ukažte na makovou buchtu!
Mák se takto stal převážně slovanskou pochoutkou a Česká republika je králem v jeho pěstování. Například v roce 2008 vypěstovala celých 62 procent světové produkce potravinářského máku.
Jakkoli je pro naši středoevropskou oblast typické namodralé semeno, barevných odrůd existuje mnoho. V poslední době roste zájem o semena bílá nebo růžová.
Mák je skutečnou domácí „superpotravinou.“ Jedná o rostlinu s bezkonkurenčně nejvyšším množstvím přirozeně se vyskytujícího vápníku. Navíc s vyšší mírou vstřebatelnosti než u mléčných produktů. Vápník z bezpečného rostlinného zdroje je darem matky přírody, kterého bychom měli pravidelně využívat. Obsah vápníku v máku zhruba dvanáctkrát převyšuje mléko a třikrát sýry.
Čtěte také
Kromě toho mák obsahuje mnoho dalších minerálů – železo, selen, mangan, zinek, draslík, hořčík, fosfor, ale také hodně vlákniny i rostlinných bílkovin. Dále je hodnotným zdrojem vitaminu E a také B vitaminů.
Pomůže tedy k posílení a vyživení organismu, proti osteoporóze, na zlepšení stavu vlasů, nehtů, zubů, na podporu organismu zápasícího s vyčerpáním a stresem, hodí se pro starší lidi i pacienty v rekonvalescenci. Mák příznivě ovlivňuje také dýchání, krvetvorbu a správnou funkci srdce a plic.
Za tímto účelem kupujte mák bez přídavku cukru a pokud možno, sami si ho čerstvě umelte. Mastné kyseliny v něm obsažené mohou podléhat oxidaci. Namletý mák hojně přidáváme do smoothies, ovesných kaší, jogurtů. Tradiční české recepty na přípravu makových lahůdek vzhledem k vysokému obsahu cukru, mouky a tuku upravujeme. Makové náplně pečeme na pečicím papíru bez těsta.
Makový dresink
Suroviny na ¾ šálku dresinku:
1 polévková lžíce dijonské hořčice
1 polévková lžíce olivového oleje
1 polévková lžíce medu
1 polévková lžíce sójové tamari omáčky
1 polévková lžíce citrónové šťávy
½ hrnku pomerančové šťávy
¼ hrnku bílého jogurtu
1 polévková lžíce makových semínek
Všechny ingredience smíchejte v malé zavařovací sklenici a dobře protřepejte. Dresink si můžete na několik dní uschovat v lednici.
Související
-
Quinoa je skvělá pro celiaky, můžete ji připravit s chřestem i čokoládou
V současné době je známým faktem, že dostupné a běžně užívané potraviny mají mnohem nižší obsah výživných a ochranných látek, než stejné plodiny pěstované před 50 lety.
-
Díky lékořici se zbavíte závislosti na kofeinu, je také silným spojencem v boji proti virům
Lékořice je vytrvalá rostlina vysoká až 1,5 metru, která pochází ze Středomoří. K nám ji v 16. století přivezli benediktini. Kolem Hustopeče, Bzence a Mikulova zplaněla.
-
Karob skvěle nahradí kakao, má méně tuku a můžete z něj vyrobit i domácí pleťovou masku
Kdo se příliš nezabývá zdravou výživou, nejspíš si pod slovem karob nic nepředstaví. Přitom to není nijak exoticky vzdálená surovina, pochází ze Středomoří.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka