Jakmile se na svatbě uvolní atmosféra, nevěsta se může převléknout. Ženich by ale měl zůstat v saku
Svatby v moderní době mohou mít různou podobu, někdy se liší více, někdy jen v drobnostech, ale zůstává také řada pravidel etikety, která bychom měli stále zachovávat. Připomíná je odbornice Alena Špačková.
Svatební dary mohou novomanželé během hostiny rozbalit všechny, mohou sáhnout namátkově jen po třech, nebo nerozbalovat vůbec žádné. Vždy ale za dary poděkují.
Hosté se na typu daru předem domlouvají s matkou nevěsty. „Nezapomeneme připojit písemné blahopřání. Novomanželé pak pošlou poděkování za dary a přiloží hromadnou fotografii jako vzpomínku na tento den,“ připomíná Alena Špačková.
Blahopřání nečtěte, bývá to velká nuda
Neodmyslitelnou součástí svateb je hudba a tanec. První tanec patří novomanželům. Ostatní zpravidla udělají kolo a nevěsta se ženichem tančí. Následuje tanec věnovaný rodičům.
V tuto chvíli se atmosféra uvolňuje, ale muži by si neměli svlékat sako. „Na rozdíl od nevěsty, která může úplně převléknout šaty, muž by měl zůstat pořád stejně upravený v obleku,“ říká Alena Špačková.
Ta také během svatebního dne příliš nedoporučuje číst blahopřání. „Bývá to velká nuda, je mnohem výhodnější vymyslet jiný program, věnovat se tanci a konverzaci,“ myslí si.
Pokud svatebčané odcházejí, měli by se vždy rozloučit. Pouze nevěsta se ženichem se mohou vytratit po anglicku. „Doporučuji všem odcházet ze svatby dřív. Je pořád lepší odejít dřív než pozdě. Je totiž škoda, abychom si z toho krásného slavnostního dne nic nepamatovali,“ dodává Alena Špačková.
Dobrým zvykem je rozdávat výslužky. „Maminky ale nemusí propadat depresi, že je potřeba napéct nepřeberné množství koláčů. Hosté mohou dostat třeba láhev vína, i to je výslužka. Žijeme v moderní době, můžeme přizpůsobovat tradici moderním zvyklostem,“ komentuje Alena Špačková.
Související
-
Pokud u oltáře řekne jeden ze snoubenců ne, třeba i omylem, obřad okamžitě končí a je neplatný
Ke svatebnímu obřadu přichází jako první ženich se svou matkou, jako poslední nevěsta se svým otcem. Ostatní z průvodu se posadí, za snoubenci jsou místa určená pro rodinu.
-
Pro nevěstu, maminky, dámy v doprovodu. Na květinách na svatbě nešetřete
Nevěsta má mít něco starého, protože ctí tradice, něco nového, protože začíná novou etapu v životě, něco půjčeného od osoby, která je šťastně vdaná, a také něco modrého.
-
Nevěsta je na svatbě nejdůležitější, žádná jiná dáma ji svým oblečením nesmí zastínit
Zorganizuj si to tak, aby se to tobě líbilo. To je podle odbornice na etiketu Aleny Špačkové základní pravidlo při pořádání svatby. Etiketa se do jisté míry může upravovat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.