Houbové knedlíky
Stejně jako se připravují žemlové knedlíky se špekem nebo bylinkami, můžete uvařit i báječné houbové knedlíky. Recept prozradil autor pořadu Kuchařské čarování Petr Stupka.
- 5 rohlíků nakrájených na kostky
- 2 až 3 vejce
- 100 mililitrů mléka
- 120 gramů polohrubé pšeničné mouky
- 250 gramů čerstvých hub
- 50 gramů másla
- půl lžičky prášku do pečiva
- petrželová a celerová nať
- drcený kmín
- sůl
Očištěné houby nakrájíme na drobné kousky a na másle je dusíme spolu se solí a drceným kmínem, až změknou a vyvaří se případná šťáva (15 minut). Nakonec do míchanice přidáme posekané natě z petržele a celeru.
Mléko, vejce, trochu soli, prášek do pečiva a větší část mouky důkladně promícháme. Řídké těsto pak spojíme s houbami a následně i s předem nakrájeným pečivem.
Ze vzniklé hmoty namočenýma rukama tvoříme stejnoměrné koule, které následně obalíme a umáčkneme v mouce.
Kulaté knedlíky vaříme ve vroucí osolené vodě, podle velikosti 12 až 15 minut. Po uvaření je navrchu trochu roztrhneme vidličkami a pomastíme máslem.
Ideální přílohou je dušené sladkokyselé zelí, případně zelí cuketové a osmažená cibulka.
Související
-
Klasická houbová omáčka
K největším skvostům české kuchyně řadí kuchař Petr Stupka houbovou omáčku. Připravuje ji ze silného masového vývaru. Pak už stačí jen přidat knedlíky a máte vydatný pokrm.
-
Co uvařit z hub? Jihočeský hubník, hřibový nákyp, koláč i placky
Houby patří k létu. Vedle výživových hodnot je třeba ocenit jejich aroma a chuť. Každý druh nabízí svébytné odstíny, a tak lze připravit mnoho variací na jeden recept.
-
Čína z hub a houbová čalamáda do sklenice
Kus masa dnes už většinou nemusíme nahrazovat houbami, ale když kulinář Petr Stupka udělá českou „čínu“ jen z cibule, celeru, papriky a hub, každý si rád přidává.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.