Chřestové ragú

Recept kulináře Petra Stupky z pořadu Kuchařské čarování.

Suroviny:
400 gramů zeleného chřestu
200 gramů karotky
200 gramů ředkviček
80 gramů jarní cibulky
200 mililitrů mléka
70 gramů másla
150 gramů taveného sýra
sůl, muškátový květ

Nejprve si připravíme sýrovou omáčku. Do teplého mléka vložíme smetanový tavený sýr a necháme ho pozvolna rozehřát. Potom ho rozšleháme a omáčku jen krátce povaříme.

Zelený chřest jen lehce ve spodní části očistím a zaschlé konce odkrojíme. Potom ho krátce povaříme (2 až 3 minuty) v páře, nebo v troše osolené vody.

Na rozpuštěném másle a velmi mírném teple dusíme nejprve karotku nakrájenou na stejnoměrné řezy. Když mrkev lehce změkne, přidáme posekanou jarní cibulku a nakrájené ředkvičky a špetku muškátového květu.

Mezitím překrájíme zelený chřest na stejnoměrné válečky a přidáme ho k lehce podušené zelenině. Nakonec směs zalijeme připravenou sýrovou omáčkou a jen velmi krátce necháme povařit a následně, už bez varu, pod poklicí odležet.

K této jemné směsi podáváme přírodně pečené biftečky z mletého krůtího masa, případně jiné jemně upravené drůbeží maso. Ragú může obsahovat i další druhy jemné zeleniny jako řapíkatý celer, sladové lusky hrachu, řapíky fenyklu a podobně. Samozřejmě můžeme použít místo zeleného i bílý chřest.