V lese mezi Cerhonicemi a Vráží stojí tři kříže. Prý tu byly zavražděny milenky francouzských důstojníků
Při cestě lesem mezi Cerhonicemi a Vráží na Písecku natrefíme na tři vedle sebe stojící černé litinové kříže. K tajuplně vyhlížejícímu místu se vztahuje příběh, který nás přenese do čtyřicátých let 18. století do období válek o rakouské dědictví.
S francouzským vojskem tehdy do Čech dorazily tři mladé šlechtičny. Mělo se jednat o milenky francouzských důstojníků, kteří byli ubytovaní v cerhonickém zámku. Když vojáci odtáhli do boje, dívky v Cerhonicích zůstaly.
Pověsti se různí v tom, proč se následně ocitly v lese. Nicméně se pro ně tento pobyt stal osudným, protože je tam přepadli a zabili tři muži, kteří se chtěli zmocnit jejich šperků.
Všichni vražedníci potom skončili hodně špatně. Jednoho zabil padající strom, druhý ochrnul na nohy a třetí se zbláznil a toulal se bezděčně krajem.
Místo, kde mělo k usmrcení Francouzek dojít, označují právě tři kříže, které se na první pohled jeví jako zcela totožné, avšak ve skutečnosti jsou každý úplně jiný, včetně kamenných podstavců.
Celou tragickou a zčásti vybájenou událost zpracoval literárně Alois Jirásek v povídce s názvem Balada z rokoka. A s příběhem má údajně co dočinění i vznik třech stejných kaplí u cest na okraji Cerhonic.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Jiří Cukr.
Související
-
V Dunajicích je nouze, zabili tam Francouze. Text zlidovělé písničky popisuje skutečnou událost
Nešťastná událost se odehrála v průběhu napoleonských válek na Jindřichohradecku. V lednu 1806 se do Dunajovic doslova doplazil zubožený francouzský voják.
-
Při masakru v boršovském kostele zemřelo asi padesát lidí. Během mše vraždili uherští žoldáci
Třicetiletá válka zasáhla v 17. století postupně celou Evropu a byla spojena s náboženskými, politickými a dynastickými boji. Také na jihu Čech došlo k tragickým událostem.
-
Řeholníci v klášteře u Nové Bystřice vymítali ďábla a ochránili ženu před čarodějnickým procesem
Román Kladivo na čarodějnice poutavě zpracovává téma čarodějnických procesů v okolí Velkých Losin. V jižních Čechách se v té době také odehrál jeden pozoruhodný případ.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.