Trénoval jsem v binci, popisuje přípravu na extrémní maraton v poušti Zdeněk Přívratský
Zdeněk Přívratský z Dolního Třebonína měl ke sportu vždycky blízko. Bývalého učitele tělocviku navíc přitahují extrémní disciplíny. Několikrát se například zúčastnil jednoho z nejtěžších běžeckých závodů, písečného maratonu na Sahaře.
„Byla tam předepsaná výstroj a výzbroj. Člověk si prostě na zádech táhne batoh a v něm musí mít všechno. Když přichází na start, čeká ho taková, jak já říkám, technická kontrola. Musí mít spacák, jídlo, pistole, dvě světlice i bezpečnostní prvky,“ vypráví.
Když Zdeněk Přívratský běžel maraton na Sahaře poprvé, jeho batoh na startu vážil deset a půl kila. „Pak jsem to pomalu vychytával. Viděl jsem u profíků, co mají, vylepšoval jsem to. Když jsem tam byl naposled, tak už můj batoh měl jen sedm a půl kila,“ popisuje.
V prvním batohu nesl tři a půl kila jídla na týden, v posledním už jen kilo devadesát. „Vylepšil jsem tu stravu, všechno se dalo vychytat. Ještě jsem si dělal legraci, že při posledním běhu mi zbyla jedna tyčinka, tak jsem ji daroval jednomu pouštnímu děťátku,“ usmívá se.
Čtěte také
Ne každý maraton v poušti dokončí. „Je to hrozně náročný běh. Ten, kdo si špatně připravil nohy, prostě skončil, odešla mu celá chodidla. Lidi se vraceli domů jenom ve fáčích. Já jsem to nějak vycítil a trénoval jsem opravdu v binci. Neběhal jsem někde po asfaltu, ale ve sněhu, po klackách, v mokru a nohy si zvykaly. Když jsem se vrátil, měl jsem maximálně dva puchýřky,“ prozrazuje.
Velkou roli podle něj ale hraje i psychická stránka věci. „Když se objeví fata morgána nebo je ráno pět stupňů a na trati potom padesát, tak to spousta lidí nezvládne, ať to je profík, nebo amatér. To se prostě stávalo,“ dodává.
Své sny si absolvent pedagogické fakulty v Českých Budějovicích a bývalý učitel tělocviku plnil i jinde. Byl na Borneu, v Himalájích i Japonsku. Všude podával vynikající sportovní výkony, mnohdy do roztrhání těla. Ale tělo se velmi důrazně přihlásilo a řeklo stop, a tak Zdeněk Přívratský musel zvládnout zase jiný boj.
Celý rozhovor se Zdeňkem Přívratským si poslechněte v cyklu Jihočeši.
Související
-
Tadeáš Šíma projel na kole celou Afriku. Vezl s sebou i násadu od krumpáče
Během sedmi měsíců našlapal na kole 13 tisíc kilometrů. Šestadvacetiletý Tadeáš Šíma z Prachatic dokázal v sedle projet napříč africkým kontinentem od severu k jihu.
-
Už nešlo o omrzliny, ale o to, jestli přežiju. Na Mount Everestu zažil kritické chvíle
Trasu Prachatice – Mount Everest zdolal v květnu sportovec Ivo Grabmüller. Završil tak dobývání takzvané Koruny planety neboli sedmi nejvyšších vrcholů sedmi kontinentů.
-
Díky rodičům světoběžníkům žil Jan Franc v mládí v Africe a projel Evropu v době, kdy jiní nemohli
Jan Franc působí jako učitel v Českých Budějovicích. Zároveň má za sebou sportovní kariéru, věnuje se také hudbě. I když je rodilým Jihočechem, část mládí strávil v Africe.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka