Tomatový a houbový kuskus

Kuskus si získává stále větší oblibu i v naší kuchyni. Jeho příprava je rychlá a jednoduchá. Dva tipy, jak si pochutnat na této těstovině, nabídl v pořadu Kuchařské čarování Petr Stupka.

Tomatový kuskus

V kastrolu nebo rendlíku nejprve na oleji nechte změknout drobně nakrájenou cibulku. Poté přidejte propasírovaná, nebo drcená rajčata, vše ochuťte podle libosti a přiveďte k varu.

Do této jednoduché rajčatové omáčky vmíchejte kuskus. Podle tradičního pravidla tolik, až vám v hrnci vznikne řidší kaše.

Pak už jen vše zavařte a hned potom stáhněte z tepla a přikryjte. Přibližně za tři minuty bude pokrm hotový.

Před podáváním vmíchejte do kuskusu posekanou petrželovou nať a bílý jogurt. Podávejte jako přílohu, nebo sypané sýrem jako hlavní pokrm.

Houbový kuskus

Na oleji zpěňte cibuli. Pak přidejte drobně nakrájené houby, osolte a duste tak dlouho, až se vydusí většina šťávy z hub. Vznikne vám prostě smaženice. Do ní přidejte nakrájený pórek a smetanu, případně nastrouhaný parmazán.

Do této houbové smetanové omáčky pak vsypte kuskus, přiveďte ho k varu a následně nechte už mimo plotnu vše dojít pod pokličkou.

Také takto upravený kuskus nakonec zjemněte bílým jogurtem nebo kysanou smetanou a doplňte posekanou zelenou petrželovou natí.

autor: Petr Stupka