Svobodné hoře na Strakonicku lidé říkají Haniperk. Starobylé jméno přenesli i na novou rozhlednu
Mezi Bavorovem a Vodňany na Strakonicku se tyčí Svobodná hora s vrcholem o nadmořské výšce 640 metrů. Kdysi dávno se v jejích svazích těžilo zlato, ale kromě zbytků těžebních jam se z této doby mnoho nedochovalo.
Na úbočí hory vznikly v 18. století tři drobné osady, náležející ke třem různým panstvím a příznačně nazvané Vodňanské Svobodné hory, Libějovické Svobodné hory a Bavorovské Svobodné hory. Přímo na samotné kótě se nachází trojmezí, kde se setkávají tři katastrální území.
Dnes je celé temeno zalesněno, ale ještě v 19. století byl jižní svah pokryt loukami sahajícími až nahoru k vrcholu. Vzrostlý les až donedávna bránil rozhledu, ale to se změnilo v roce 2019.
Město Vodňany nechalo na Svobodné hoře vybudovat dřevěnou rozhlednu vysokou 25 metrů. Navrhl ji Jiří Ondřich, podle jehož projektu se stavěla například také rozhledna na Boubíně. Slavnostní zpřístupnění proběhlo 28. října 2019.
Tehdy také nová rozhledna dostala svůj název Haniperk, který ji vybrali sami občané ve veřejné anketě. Jedná se o starobylé jméno hory, které najdeme už na mapě z roku 1837 a které mezi lidmi přežívá dodnes.
A zajímavost na závěr. Z rozhledny na Svobodné hoře neboli Haniperku uvidíme kromě šumavského panoramatu současně tři jihočeská královská města – nejblíže Vodňany, od nich vlevo Písek a vpravo České Budějovice. A ten výhled stojí za výšlap.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Daniel Kovář.
Související
-
Rozhledna na vrchu Semenec v Týně nad Vltavou patří k nejnižším v zemi, přesto nabízí krásný výhled
Když stoupáte na rozhlednu, zpravidla počítáte schody třeba do stovky. V Týně nad Vltavou na tom nezáleží. Na vrchu Semenec stojí čtvrtá nejnižší vyhlídková věž v Česku.
-
Z chýnovského pivovaru zbyl jen mohutný sloup, který podpíral klenbu ve varně. Uvidíte ho v parčíku
Pivovary se dříve nacházely prakticky ve všech městech i menších obcích při šlechtických sídlech. Zajímavou historií se v tomto směru může pochlubit Chýnov na Táborsku.
-
Součástí vojenských střelnic býval půlmon – mohutný násep, který pohlcoval vystřelené kule
Asi málokdo ví, co znamená slovo půlmon. Česky je to lapač kulí. Což stále zní trochu záhadně. Prozradíme, že šlo o součást vojenské střelnice – mohutný násep za terči.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.