Švábské vepřové

Pozvolna dušené nebo pečené vepřové maso se zeleninou a ječnými krupkami vytvoří unikátní harmonii chuti, ke které stačí ukrojit krajíc čerstvého chleba a popřát dobrou chuť.

Počet porcí: 6
Délka přípravy: 60–70 minut


Suroviny:

700 g vepřové maso (plecko)
100 g cibule
50 g sádlo
20 g česnek
120 g kořenová zelenina
150 g růžičková kapusta
200 g střední ječné krupky
15 g sůl
drcený kmín
bobkový list
pepř černý celý


Postup:

Krupky důkladně opakovaně propláchněte, pak zalijte vroucí vodou a nechte přikryté stát. Maso nakrájejte na stejnoměrné kousky (jako na guláš).

Hrubě krájenou cibuli opékejte na sádle až zahnědne, pak přidejte drcený kmín, posekaný česnek, na kousky nakrájené maso a opět vše krátce osmahněte, podlijte mírně vodou (případně vývarem), osolte, přidejte celý pepř a dva nebo tři listy vavřínu. Přikryté pozvolna duste na plotně nebo pečte v troubě.

Když je maso zpola měkké (po dvaceti minutách) přimíchejte k masu namočené krupky, navrch nasypejte vrstvu pokrájené zeleniny, případně lehce podlijte a dál duste nebo pečte. Důležité je aby se pokrm připravoval velmi zvolna - v troubě na 110 stupňů a pod poklicí. Za dalších dvacet či třicet minut je vše hotové.


Variace:

Namísto ječných krupek můžete přidat do dušeného masa a zeleniny třeba ovesné vločky či jiné obilniny a také předem uvařené luštěniny. Bezmasou variantu připravíte stejně jen namísto masa můžete použít suché sojové maso předem namočené ve vývaru.

Podle vašich možností můžete změnit složení zeleniny například kedlubny, papriky a podobně. Výborné je doplnit ještě na kostky krájené brambory, přivonět vše celerovou natí, libečkem, tymiánem i jinými bylinami. Nic nebrání přidat do směsi houby.

autor: Petr Stupka