Mlynářský houbový guláš a štýrské vepřové

Jídla, k jejichž přípravě v podstatě potřebujete jen jeden hrnec, připomněl v Kuchařském čarování, Petr Stupka. Vyzkoušejte podle něj houbový guláš nebo jednu z variant na dušené vepřové maso.

Mlynářský houbový guláš

Suroviny:
150 gramů muchomůrky růžovky (masák)
250 gramů čerstvých hřibů
ryzec syrovinka
150 gramů cibule
150 gramů celeru
150 gramů mrkve
150 gramů sádla
500 mililitrů zeleninového vývaru
300 gramů chleba
sůl, sladká paprika
drcený kmín, čerstvá majoránka

Na sádle pečte kořenovou zeleninu. Když se osmahne po okrajích, přidejte cibuli a nechte změknout. Pak přidejte nakrájené masáky, kmín a nechte vše vypéct. Nakonec přisypte sladkou papriku, jen krátce ji zpěňte a vzápětí zalijte trochou vývaru ze zeleniny nebo vodou.

Do tohoto základu vložte hříbky nakrájené na větší kousky, vše osolte a nechte pomalu dusit. Když jsou houby měkké, zahustěte guláš chlebovou strouhankou. Krátce duste.

Mezitím připravte speciální doplněk, který jídlo vylepší. Na části sádla opečte ryzce, které mají zvláštní chuť a vůni. Ve výpeku z ryzců ještě opečte kostičky nakrájeného chleba a vše nakonec vložte do guláše. Doplňte nasekanou čerstvou majoránkou a podávejte. Je pochopitelně možné zaměnit některé druhy hub podle sezóny.

Štýrské vepřové

Suroviny:
500 gramů vepřové plece
100 gramů cibule
250 gramů kořenové zeleniny
100 gramů fazolových lusků
100 gramů pórku
300 gramů brambor
sádlo nebo olej
sůl, divoké koření

Vepřové maso kořenová zelenina vaření jídlo

Na sádle nebo oleji zprudka opékejte na kostky nakrájené maso. Nesolte ho, aby vám nepustilo šťávu. Když se ze všech stran opeče, přidejte hrubě nakrájenou cibuli a dál opékejte.

Potom vložte do hrnce koření, na větší kousky nakrájenou kořenovou zeleninu, podlijte lehce vodou nebo vývarem a bez dalšího míchaní velmi zvolna duste pod poklicí.

Ke zpola dušenému masu přidejte na kostky nakrájené brambory, spařené a překrájené fazolové lusky, větší kousky pórku, případně růžičkovou kapustu i jinou zeleninu. Opět trochu podlijte, aby vše bylo zpola ponořené do tekutiny, a pod poklicí duste.

Když je maso měkké, zlehka vše promíchejte a podávejte. S čerstvým chlebem je to lahůdka.