Šumavský pstruh cibulář
Zapomenutý recept ze staré Šumavy objevil kulinář Petr Stupka. Pstruh cibulář je jednoduchý a chutný. Stačí koupit ryby a pár základních surovin, večeře je pak hotová během několika minut.
- 4 pstruzi
- 160 gramů cibule
- 120 gramů slaniny
- 100 gramů červené papriky
- sůl
- majoránka
- tymián
- sádlo
- máslo
V pánvi na sádle orestujte cibuli nakrájenou na plátky spolu se slaninou nakrájenou na nudličky. Když cibule změkne a slanina se rozškvaří, přidejte na kousky krájenou papriku.
Pstruhy nařízněte zevnitř podél páteře až ke hřbetu tak, že půjdou na plech položit naplocho kůží navrch. Zevnitř je osolte a okořeňte majoránkou a tymiánem. Pak do každého vložte část opečené cibule.
Položte pstruhy na plech vyložený pečicím papírem a pečte je nejprve velmi zprudka při 200 stupních pět až sedm minut, podle velikosti.
Poté ryby potřete máslem a dopékejte už při nízké teplotě, po vyvětrání trouby na 120 stupňů deset minut. Díky tomu budou šťavnaté.
Podávejte s chlebem, salátem, vařenými bramborami a podobně. Tradičně se takto upravený pstruh doplňoval ještě kysanou smetanou a salátovou, nebo kyselou okurkou.
Související
-
Kapr dušený v pórkovém zelí
K jaru se dobře hodí jídlo z ryby. Kapra rozhodně nemusíte jíst jen smaženého na Štědrý večer. Zkuste ho podusit s pórkem, recept na chutný oběd nabízí kulinář Petr Stupka.
-
Rožmberská rybí polévka
Na výlovu rybníka Rožmberk vaří kulinář Petr Stupka pravidelně rybí polévku. Spokojení strávníci poté prosí o recept, a tak ho autor pořadu Kuchařské čarování nabízí.
-
Pečený kapr s pivní omáčkou a křenem
Recept získal kulinář Petr Stupka z německé kuchyně. Originál pochází z Meiningenu. „Když jsem tento pokrm jedl, podával se pečený candát, ale správně má být kapr,“ dodává.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.