Srdce od Václava Havla i příběh ukradených loutek se skrývá v kronice obce Svatý Jan nad Malší

21. září 2019
Jihočeské kroniky

Mnoho stran popsali v kronice obce Svatý Jan nad Malší manželé Bláhovi. Jan Bláha zapisoval události v 80. letech minulého století do velké knihy v kožené vazbě, Anna Bláhová psala po roce 2011 do menší knihy v textilní vazbě.

Jejich zápisy se od těch starších trochu liší. „Můj předchůdce ještě do kroniky mohl malovat a lepit útržky z novin, když jsem nastoupil já, bylo to zakázané. Mohl už tam být pouze psaný text a případné doplňky se musely dávat zvlášť do příloh, což podle mě není tak dobré pro pohotovou orientaci v dané době,“ říká Jan Bláha.

„Já jsem po celou dobu dávala přílohy do pořadačů podle roků, kde se dají dohledat i starší dokumenty. Například jsme tu v roce 2000 měli pana prezidenta Václava Havla, který zasadil na návsi lípu, a tady se podepsal na zvláštní papír se svým typickým srdcem,“ ukazuje Anna Bláhová.

Oba manželé během let zapsali do kroniky řadu událostí. Jan Bláha čte například svoji poznámku k počasí z roku 1989: „Teplé počasí zlákalo dva chlapce ze školy z Besednic 24. dubna k vykoupání v řece Malši pod mostem u Pořešína. Voda prý byla teplá a hned na to v pátek ráno bylo nula stupňů a na zemi ležela sedm centimetrů vysoká vrstva sněhu. I v sobotu napadlo pět centimetrů sněhu a teplota se pohybovala kolem nula stupňů. Ve skleníku se musela zapálit alespoň svíčka, aby sazenky nezmrzly.“

Čtěte také

Anna Bláhová po svém nástupu do funkce kronikářky psala například o tom, jak si místní faru pronajali umělci z Prahy a v roce 2012 uspořádali ve Svatém Janu nad Malší první velkou výstavu.

 „Tenkrát mě napadlo vzít kroniku a nechat umělce, aby se podepsali. Někteří udělali normální zápis propiskou, ale přišla jsem k jednomu, který byl už trošku ovíněný, měl černou fixu a tou se podepsal a ještě něco přimaloval. Vůbec se v tom nevyznám, ale je to tady. Bohužel, prorazilo mi to i na druhou stranu, takže jsme musela jednu stránku vynechat,“ ukazuje.

Zvláštní je také příběh zmizelých loutek. „Na faře tenkrát byly uložené loutky a v době, kdy umělci ukončili svůj pobyt, loutky zmizely. Po několika letech jsme v dětském časopise viděli fotografie našich loutek, ohlásili jsme to policii a dopadlo to velice dobře, protože loutky se opravdu vrátily. A v roce 2016, kdy se přistavovala hospoda, vzniklo na půdě muzeum loutek a stálá expozice obce,“ dodává Anna Bláhová.

Spustit audio

Související