Shánět informace je stále těžší, lidé nechtějí, aby se o nich psalo, říká kronikářka Nové Bystřice

29. únor 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Miluše Malinová, kronikářka města Nová Bystřice

Už zhruba šestnáct let je kronikářkou města Nová Bystřice na Jindřichohradecku Miluše Malinová. „Začátky byly opravdu zábavné, nevěděla jsem, do čeho jdu, a nedokázala jsem si vůbec představit, co všechno taková práce obnáší,“ říká.

Do funkce kronikářky se podle svých slov dostala spíše souhrou náhod. „Bývalý pan kronikář, který bydlí v Albeři, se rozhodl, že už dál nechce psát, a hledal se tedy nástupce. Nebudu tvrdit, že jsem se hlásila sama, ale okolnosti mě trochu přiměly, abych pokračovala v tom, co mí předchůdci pro Novou Bystřici zapsali,“ vzpomíná.

Miluše Malinová se celý život pohybuje kolem knih. „Byla jsem takovým čtenářským maniakem od malička a povedlo se mi, že jsem se dostala na knihovnickou nástavbu. Po škole jsem krátce pracovala v městské knihovně v Třeboni a pak už v knihovně v Nové Bystřici, kde působím dodnes,“ vypráví.

Zároveň má novobystřická rodačka a patriotka ráda historii, spolupracuje se školou a pořádá vlastivědno-historické procházky městem, takže na ní volba při hledání nového kronikáře padla celkem logicky.

Čtěte také

Tato práce je však podle Miluše Malinová stále obsáhlejší a náročnější. „Je stále těžší shánět informace, protože v současné době lidé nemají zájem na tom, aby se o nich psalo. Je třeba velký problém oslovit soukromé firmy, ačkoli samozřejmě nechci nějaké interní informace. Když je dneska doba technicky vyspělá, tak rozdám vždycky několik svých mailů a čekám, někdy to trvá déle, než je třeba, takže se připomínám a ne vždy tu informaci dostanu,“ popisuje.

Vstřícnější jsou spolky a zájmové skupiny. „Velkým pomocníkem je mi novobystřický zpravodaj, do kterého zájmová uskupení posílají zprávy o své činnosti. Většinou se bez problémů domluvíme na tom, co je potřeba, a vyjdou mi vstříc. Je velmi dobré, že zpravodaj dává přehled veškerých kulturních a dalších akcí,“ říká.

Ona sama je členkou místního divadelního amatérského spolku. „Jmenuje se Malinka, ovšem to je na žádost členů souboru, já bych v žádném případě nechtěla jmenovat soubor podle sebe. V současné době zkoušíme ve víceúčelovém sále na náměstí v pořadí už třetí hru,“ dodává.

Spustit audio

Související