Kronikářka Suchdola nad Lužnicí zvládla zaplnit i patnáctiletou mezeru v zápisech
Šestou kronikářkou Suchdola nad Lužnicí na Jindřichohradecku je Jana Tetíková. Město a jeho obyvatele dobře zná, protože pochází z jedné místní části a dlouhá léta pracovala na radnici.
Jana Tetíková se narodila v Hrdlořezech, teď žije v Suchdole. „Jako náplava se necítím, protože Hrdlořezy jsou součástí Suchdola. Společně s bývalým starostou jsme dokonce poslední, kdo se skutečně narodili v Hrdlořezech, protože mladší ročníky už přicházely na svět v nemocnici,“ říká.
Kronikářkou se stala v roce 2008. Tehdy ji oslovil starosta a požádal ji, zda bych mohla doplnit chybějící zápisy v kronice. „Chybělo tam patnáct let, což je dost dlouhá doba. Chvilku jsem přemýšlela a pak jsem to vzala jako výzvu,“ vzpomíná.
Protože Jana Tetíková od roku 1970 pracovala jako úřednice na radnici, měla k životu v Suchdole nad Lužnicí velmi blízko. „Měla jsem přístup do obecního archivu, něco jsem si pamatovala, někdy mi posloužila i paměť kolegů na radnici. Zápisy jsem doplnila a pak už běžně pokračovala,“ popisuje.
Přímo na radnici má místnost, kde píše kroniku dodnes. „Vyhovuje mi psát tady, protože občas potřebuji některé údaje. Kolegy mám při ruce, mohu si vyžádat i různé záznamy a ráda sem chodím,“ vysvětluje.
Zápisy si připravuje nejprve na počítači. „To je skvělé, může se to doplnit, opravit. Kronika ale musí být psaná rukou a dokumentním inkoustem, protože nikdo neví, jestli třeba za 300 let budou přístroje schopny přečíst současná data,“ připomíná.
Čtěte také
Z počítače proto poté text přepisuje ručně do kroniky. „Když jsem začala, získala jsem velký obdiv ke středověkým písařům, kteří osm hodin denně psali. My jsme si odvykli a je to pro nás v současné době i dost namáhavé,“ dodává.
Jana Tetíková aktuálně píše do šestého svazku. Knihu zdobí znak, který město získalo teprve v novém tisíciletí. „Když se na přelomu let 2005 a 2006 stal Suchdol městem, začal usilovat o znak a vlajku. Byly různé veřejné ankety a v roce 2008 schválili zastupitelé návrh s bílou vlnou na modrém pozadí a zlatým klíčem,“ vzpomíná kronikářka.
Město nemělo žádný historicky doložený znak či prapor, ze kterého by bylo možné při návrhu vycházet, proto bylo cílem charakterizovat současný stav. „Zachycuje čistý vzduch, vodu, jezera po těžbě písku a řeku Lužnici. Bílá a modrá jako barvy spojené s vnímáním vzduchu a vody. Ústředním motivem je klíč, kterým se každý rok odemyká řeka. Hlava klíče je ve tvaru čtyřlístku jako odkaz k okolní přírodě a symbol štěstí,“ vysvětluje Jana Tetíková.
Související
-
Vodáci definitivně zamkli Lužnici. Za vysokého stavu vody pluli ze Suchdola do Majdaleny
Vyplout, nebo jít pěšky? Tuhle otázku si na Boží hod vánoční položily desítky vodáků v kempu u Suchdola na Lužnicí. Zamykali řeku a s tím je spojená plavba do Majdaleny.
-
Kronikáře Kestřan vždycky zajímala historie, sám události zapisuje už desítky let
Třicátým rokem píše kroniku Kestřan na Písecku Jaroslav Kulanda. Obec zná velmi dobře. Narodil se ve Lhotě, která je místní částí, a od roku 1974 žije přímo v Kestřanech.
-
Kroniky nezůstávají na vesnicích a ve městech, kde vznikly. Musí do archivu
Když kronikář dopíše poslední stránku kroniky obce, musí se se svým dílem rozloučit. Zákon určuje, že deset let po dopsání by kronika měla být uložena v okresním archivu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?