Pařáty v křeči a zvrácenou hlavu má většinou otrávený dravec. Kontakt s ním je velmi nebezpečný

14. únor 2024

Káňata, vrány nebo majestátní orly mořské v Česku stále hubí jed karbofuran. Původem pesticid, který se dříve používal v zemědělství, je přitom od roku 2008 v Evropské unii zakázaný. Česká společnost ornitologická loni zaznamenala 25 otrav dravých ptáků. Skutečné číslo je ale ještě mnohem vyšší. Tématu se věnuje pořad Přímá řeč.

„Jedním z typických znaků je, že ten pták leží na zemi, volně, má pařáty v křeči, dále většinou roztažená, nebo naopak k sobě přitažená křídla. Pozice těla je na první pohled nepřirozená. Často bývá hlava zvrácená dozadu, nebo naopak pod břicho, v pařátech mívají nahrabanou trávu,“ přibližuje psovodka České společnosti ornitologické Klára Hlubocká, jak ve volné přírodě poznat otráveného ptáka.

Se svými speciálně vycvičenými psy často vyjíždí do terénu a vyhledává stopy nebo případné další oběti otrav. Karbofuran je velmi prudký jed, a proto je nebezpečný i samotný kontakt s otráveným zvířetem.

„Otrávená zvířata jsou rozhodně velmi nebezpečná. Když vám ho donese pes, může se sám přiotrávit. Když na něj bude sahat člověk, hrozí to samé. Pokud najdete v přírodě mrtvé zvíře, jako první zabraňte dotyku,“ potvrzuje Klára Hlubocká.

Traviči se zvířat nejčastěji zbavují kvůli tomu, že je považují za škodnou. Dravci většinou primárním cílem nejsou. Zahubí je konzumace ulovené kořisti, kterou už dříve někdo otrávil.

Čtěte také

Pokud člověk v přírodě nalezne ještě živého dravce, je potřeba neprodleně kontaktovat nejbližší záchrannou stanici. Ukazuje je například mobilní aplikace Zvíře v nouzi. „V případě, že je zvíře už mrtvé a máte podezření na to, že by mohlo být otrávené, je ideální ho vyfotit, nechat na místě, nemanipulovat s ním a oznámit nález České společnosti ornitologické nebo přes formulář na webu karbofuran.cz,“ uvádí Klára Hlubocká.

Na území Jihočeského kraje se otravy dravců vyskytují prakticky jen ve dvou oblastech – okolo Blatné na Strakonicku a pak hlavně ve východní části okresu Jindřichův Hradec v oblasti České Kanady. Tam jen v loňském roce někdo otrávil tři orly mořské. „Došlo například k otravě orla na hnízdišti, které bylo obecně známé, zdálky krásně viditelné,“ dodává ředitel jihočeské pobočky Agentury ochrany přírody a krajiny Jiří Bureš.

Právě orli nebo luňáci jsou podle něj častými oběťmi travičů z několika důvodů. „Sbírají potravu ze země, často ji najdou jako první, protože sledují krajinu ze vzduchu. Navíc jsou velcí, majestátní, takže si jich snáze někdo všimne,“ říká.

Celý pořad Přímá řeč na téma otravy dravců si poslechněte online. Hosty jsou Klára Hlubocká z České společnosti ornitologické a Jiří Bureš z Agentury ochrany přírody a krajiny. Připravil Matěj Vodička.

Spustit audio

Související