Puštíci bělaví obsadili jen pět ze svých sedmdesáti budek na Šumavě. I to je podle ornitologů úspěch
Kriticky ohroženým puštíkům bělavým se na Šumavě daří. V současnosti tam žije třicet párů. Program na záchranu této sovy trvá přes třicet let, jeho úspěšnost dokazuje každoroční monitoring obsazenosti budek ke hnízdění. Na podzimní obhlídku hnízdišť nedaleko Stožce na Prachaticku se vydávají ornitologové.
„Tento typ budek se vyvěšoval jako první po reintrodukcích v 90. letech. Konkrétně tady vidíme jenom listí, které není znečištěné od ptáků, takže tato budka zůstává neobsazená,“ pozoruje ornitolog šumavského národního parku Aleš Vondrka ze žebříku hnízdní budku puštíka bělavého.
Právě na podzim ornitologové kontrolují tyto nejstarší příbytky. „Přemisťujeme budky z 90. let na jiné lokality, nebo je nahrazujeme novými, které jsou lépe obsazovány. Rozhodujeme se na základě terénních změn, změn v porostech, pokud je biotop v okolí pořád vhodný,“ vysvětluje Aleš Vondrka.
Čtěte také
Nedaleko Stožce stála jedna z vypouštěcích voliér, druhá se nacházela u Hartmanic poblíž Kašperských hor. „Na české straně Šumavy začal projekt na záchranu puštíka bělavého na počátku 90. let. Budky se vyvěšovaly v okolí vypouštěcích voliér, aby se rozšířila nabídka hnízdních příležitostí, kterých ze začátku nebyl dostatek,“ vzpomíná ornitolog.
Na počátku záchranného programu bylo 15 budek, teď je jich přes 70. „Budky byly původně instalovány převážně na Stožecku a Hartmanicku, nicméně v průběhu let, kdy puštíci pomalu začali osidlovat území národního parku a okolí, se rozšiřovaly i do ostatních oblastí,“ dodává Aleš Vondrka.
Obsazenost všech hnízdních budek puštíků bělavých je jen pět procent, přesto to ornitologové považují za úspěch. „Obsazenost se v poslední době dostává na počet tři až pět budek, což představuje zhruba šest až devět mláďat. Vzhledem k tomu, že puštík bělavý je dlouhověká sova, která nemusí hnízdit každý rok, je každé mládě prospěšné pro dlouhodobé udržení populace,“ uvádí Aleš Vondrka.
Související
-
Vědci zmapují populaci pstruhů na Šumavě. Je to důležité i pro přežití kriticky ohrožené perlorodky
Na 200 lokalitách na Šumavě budou jihočeští a němečtí vědci sledovat pstruhy. Hlavním cílem přeshraničního projektu je zmapování a rozšíření původního pstruha potočního.
-
Mokřadní ráj pro ptáky, obojživelníky a další živočichy vzniká na území Zbudovských blat u Hluboké
Zbudovská blata u Hluboké nad Vltavou se stala pátým ptačím parkem v Česku. Jde o jedny z nejrozsáhlejších luk u nás a poslední hnízdiště vzácného břehouše černoocasého.
-
Orli mořští mají na rybnících u Českých Budějovic prostřenou tabuli. V lokalitě jsou běžně k vidění
Orlům mořským se v Česku stále více daří. Ornitologové napočítali už na 170 párů. Po umělém navrácení do přírody se za posledních 30 let tuzemská populace zdesetinásobila.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Opava zahájila evakuaci, voda bude více než stoletá. Do bezpečí musí tisíce lidí
-
První sníh okolo Luční boudy nahradila voda. ‚Za 20 let tady nic takového nepamatuju,‘ popisuje majitelka
-
Hasiči mají jiné úkoly, než tahat hlupáky z vody, kritizuje povodňovou turistiku starosta Frýdlantu
-
PŘEHLED KRAJŮ: Stav nebezpečí, stoupající hladiny i výpadky proudu. Jaká je situace ve vašem regionu?