Orli mořští mají na rybnících u Českých Budějovic prostřenou tabuli. V lokalitě jsou běžně k vidění

25. červenec 2023 11:24

Orlům mořským se v Česku stále více daří. Ornitologové u nás napočítali už na 170 párů. Po umělém navrácení do přírody se za posledních třicet let tuzemská populace zdesetinásobila. Dokazuje to například početnost na Českobudějovicku, zejména kolem rybníků u Hluboké nad Vltavou, kde mají tito dravci výborné podmínky. Živí se totiž převážně rybami a rybími mršinami

Zcela běžně je možné orla mořského vidět například z pozorovacího stanoviště u rybníka Bezdrev. Dravci tu mají v podstatě prostřený stůl. „Jedná se o jednu z nejlepších lokalit, kam se za orly vypravit,“ potvrzuje zoolog Tomáš Bodnár z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Spolehlivým poznávacím znakem orla mořského je podle něj bílý ocas, bílá ocasní pera svítí do dálky. „Při letošním sčítání jsme na Českobudějovicku zaznamenali asi 25 jedinců orlů mořských. Zdejší rybniční soustava je druhá největší po třeboňské a nabízí orlům vynikající podmínky jak pro shánění potravy, tak pro hnízdění,“ dodává zoolog.

Čtěte také

Kromě rybníka Bezdrev doporučuje k pozorování dravců nedaleké rybníky Volešek, Vlhlavský nebo Dehtář. „Ve všech případech se z ornitologického hlediska jedná o velmi zajímavé lokality, kde pozorování orlů není neobvyklým zážitkem,“ uvádí.

Vůbec nejpočetnější tuzemská populace orlů mořských žije na nedalekém Třeboňsku. Podle posledních sčítání je tam až dvacet hnízd. Nejvíc jedinců pohromadě lze spatřit v zimním období. „Posedávají například na ledu. Pokud je rybník zamrzlý a je tam nějaká uhynulá ryba, nebo jiné zvíře, tak není vzácností spatřit i více než dvacet jedinců na jednom místě,“ popisuje zoolog ze správy CHKO Třeboňsko Jiří Neudert.

Další jihočeskou lokalitou, kde mohou lidé na orla mořského snadno narazit, je okolí Blatné na Strakonicku.

Spustit audio

Související