Orli mořští mají na rybnících u Českých Budějovic prostřenou tabuli. V lokalitě jsou běžně k vidění
Orlům mořským se v Česku stále více daří. Ornitologové u nás napočítali už na 170 párů. Po umělém navrácení do přírody se za posledních třicet let tuzemská populace zdesetinásobila. Dokazuje to například početnost na Českobudějovicku, zejména kolem rybníků u Hluboké nad Vltavou, kde mají tito dravci výborné podmínky. Živí se totiž převážně rybami a rybími mršinami
Zcela běžně je možné orla mořského vidět například z pozorovacího stanoviště u rybníka Bezdrev. Dravci tu mají v podstatě prostřený stůl. „Jedná se o jednu z nejlepších lokalit, kam se za orly vypravit,“ potvrzuje zoolog Tomáš Bodnár z Agentury ochrany přírody a krajiny.
Spolehlivým poznávacím znakem orla mořského je podle něj bílý ocas, bílá ocasní pera svítí do dálky. „Při letošním sčítání jsme na Českobudějovicku zaznamenali asi 25 jedinců orlů mořských. Zdejší rybniční soustava je druhá největší po třeboňské a nabízí orlům vynikající podmínky jak pro shánění potravy, tak pro hnízdění,“ dodává zoolog.
Čtěte také
Kromě rybníka Bezdrev doporučuje k pozorování dravců nedaleké rybníky Volešek, Vlhlavský nebo Dehtář. „Ve všech případech se z ornitologického hlediska jedná o velmi zajímavé lokality, kde pozorování orlů není neobvyklým zážitkem,“ uvádí.
Vůbec nejpočetnější tuzemská populace orlů mořských žije na nedalekém Třeboňsku. Podle posledních sčítání je tam až dvacet hnízd. Nejvíc jedinců pohromadě lze spatřit v zimním období. „Posedávají například na ledu. Pokud je rybník zamrzlý a je tam nějaká uhynulá ryba, nebo jiné zvíře, tak není vzácností spatřit i více než dvacet jedinců na jednom místě,“ popisuje zoolog ze správy CHKO Třeboňsko Jiří Neudert.
Další jihočeskou lokalitou, kde mohou lidé na orla mořského snadno narazit, je okolí Blatné na Strakonicku.
Související
-
Dvě čápice sdílejí v Chýnově jedno hnízdo. Sledujte stejnopohlavní ptačí pár s mláďaty na webkameře
Stejnopohlavnímu páru čápic bílých se v Chýnově na Táborsku vyklubala první mláďata. V hnízdě samice snesly rekordních osm vajec. V jejich zahřívání se poctivě střídají.
-
Havrani jsou vítací typy a zbavit se jich je velmi těžké. Tento boj zatím prohráváme, říká ornitolog
Přírodovědec Petr Veselý z Jihočeské univerzity se zaměřuje na studium ptáků, kontakt predátorů s kořistí a obranné strategie zvířat. Výzkumy iniciují i veřejné instituce.
-
Vzácný druh čmeláka objevili biologové v Českých Budějovicích. Díky mozaikovým sečím tu má potravu
Čmeláka klamavého ohrožují pesticidy, změna klimatu i celoplošné seče. Proto se v Česku vyskytuje jen na desítce míst. Teď ho vědci našli uprostřed budějovického sídliště.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Blokaci ‚dezinfowebu‘ AC24 posoudí znalci. Soud chce prozkoumat obsah webu i způsobenou škodu
-
Skopeček: S Havlíčkem dokážeme najít společnou řeč, pokud si v kraji nebudeme hrát na koalici a opozici
-
Hurikán Milton prošel Floridou a zamířil nad oceán. Miliony lidí nechal bez elektřiny, 4 připravil o život
-
Dezinformací o EU přibylo před eurovolbami. Podle analýzy se nejvíce šířily na TikToku a YouTube