Vzácný druh čmeláka objevili biologové v Českých Budějovicích. Díky mozaikovým sečím tu má potravu

20. červen 2023 15:25

Čmelák klamavý je kriticky ohrožený kvůli pesticidům, změně klimatu a také celoplošným sečím. Proto se v Česku vyskytuje jen na desítce míst. Teď ho biologové objevili na trávníku uprostřed českobudějovického sídliště Šumava. Díky rychlé domluvě s magistrátem se podařilo zachovat pastvu pro vzácné čmeláky a nabídnout jim domov.

„Čmelák klamavý vypadá jako některé další druhy čmeláků v České republice, včetně běžného čmeláka skalního. Odlišuje se trochu zbarvením zadečku, délkou ochlupení. V tuto dobu navíc máme štěstí, že na plochy létají víceméně matky čmeláka klamavého, zatímco čmelák skalní už je ve vývojovém cyklu dál a létají maličké dělnice,“ popisuje českobudějovický biolog Jiří Řehounek.

Čmeláka klamavého pozoruje uprostřed sídliště Šumava. Tento druh je podle něj specifický, protože nutně potřebuje větší porosty bobovitých rostlin, jako je jetel luční nebo třeba vikev.

Biologové toho ale zatím o vzácném čmelákovi ví poměrně málo. „Zatím se třeba ani neví, jak vypadá hnízdo, což je u spousty druhů čmeláků běžně známé. V Českých Budějovicích čmeláka klamavého poprvé objevil italský kolega a zaujalo ho to, protože v Itálii už tento druh vymřel. Od té doby čmeláka hledali i další entomologové a letos se to podařilo,“ dodává Jiří Řehounek.

Čtěte také

Čmelák klamavý má v Českých Budějovicích vhodné podmínky a dostatek potravy díky mozaikovým sečím. Vhodné plochy vytipovává bioložka Lenka Štěrbová. „Pro mozaikové seče vyhledáváme místa, která jsou druhově bohatá, to znamená, že je tam hodně bylin, ne jen samé trávy,“ vysvětluje.

Mozaiková seč spočívá v tom, že se jedna část plochy poseče a druhá ponechá, aby na ní mohly byliny vykvést. V další seči po několika týdnech se plochy vymění. Zároveň podle Lenky Štěrbové nesmí být na plochách žádné plevele, šťovíky, pcháče, které by ji znehodnocovaly.

Čmelák klamavý se objevil nejen na sídlišti Šumava, ale také v kampusu Biologického centra Akademie věd. „Ty plochy od sebe nejsou příliš vzdálené, takže je možné, že někde tady v okolí mají čmeláci hnízdo a zalétávají jak na sídliště, tak do kampusu,“ dodává bioložka.

Aby čmelák klamavý i další hmyz v Českých Budějovicích zůstal, bude magistrát obhospodařovat plochu stejným způsobem i v příštích letech.

Spustit audio

Související