Havrani jsou vítací typy a zbavit se jich je velmi těžké. Tento boj zatím prohráváme, říká ornitolog
Přírodovědec Petr Veselý z Jihočeské univerzity se zaměřuje na studium ptáků, kontakt predátorů s kořistí i výstražné signály a obranné strategie zvířat. Výzkumy někdy iniciují i veřejné instituce, například českobudějovický magistrát požádal biology o projekt, který lidem přiblíží chování havranů. Jejich kolonie osidlují centrum krajského města už asi tři desítky let, více či méně nevítané jsou i v Táboře a dalších městech.
„Soužití s havrany samozřejmě není jednoduché. Různá města a jejich úřady to musejí řešit, protože v okamžiku, kdy vám pod okny hnízdí stovky, možná tisíce ptáků, kteří se každé ráno v půl páté začnou vítat, tak to rozhodně není nic příjemného,“ říká Petr Veselý.
Zásadní problém podle něj spočívá v tom, že havran je velice společenský pták. „Kdykoli se v Budějovicích podíváte na nebe, havrana tam nikdy neuvidíte samotného. Jejich populace je tu poměrně veliká a funguje tak, že různě po městě jsou hnízdiště. Jsou to koloniálně hnízdící zvířata a v každé kolonii je i poměrně velké množství hnízd,“ popisuje.
V okamžiku, kdy mají havrani mláďata, ptačí páry se na noc rozdělují. „Samice zůstávají na hnízdech, zatímco samci odlétají na společné nocoviště. Každé ráno se odtud vracejí za družkami a tehdy se opravdu vítají, sdělují si informace z prožité noci,“ líčí ornitolog.
Komunikace mezi havraním manželem a manželkou je i podle vědeckých výzkumů poměrně bohatá. „Samec přináší množství informací například o tom, kde včera našel jakou potravu, kde viděl jakého predátora a kam by mohli dnes vyrazit hledat něco k snědku,“ potvrzuje Petr Veselý.
Vedle hlučných havraních debat (a také bohatých exkrementů pod hnízdišti) vězí další úskalí v tom, jakým způsobem se havrani stěhují. „Stavějí robustní a vytrvalá hnízda, která využívají mnoho let po sobě. V Českých Budějovicích je několik kolonií, které vydržely na svých místech po celou dobu třiceti let. Další hnízdiště se ale neustále mění v prostoru,“ uvádí Petr Veselý.
Důvodem takové migrace je zřejmě to, že hnízdiště časem přestane vyhovovat. „Pravděpodobně se v hnízdech začnou množit paraziti. A samice, které u havranů o bydlení rozhodují, vyžadují nová, čistá obydlí,“ vysvětluje ornitolog.
Čtěte také
Tímto způsobem se ovšem havrani po městech šíří. „Proto teď třeba v Českých Budějovicích v Písecké ulici na Pražském předměstí vzniká nová kolonie. V místě, kde na něco takového lidé nebyli zvyklí. Je z toho nový konflikt, nová nepříjemnost,“ dodává.
Pomoc není jednoduchá. „Veškeré zásahy narážejí na to, že havran je chráněný živočich, stejně jako všichni volně žijící ptáci u nás. Přímé zásahy, které by vedly například k vybíjení, nejsou možné. Lidé se proto pokoušeli havrany v jejich městském životě rušit,“ říká vědec.
„Na Táborsku se to dělalo prostřednictvím sokolnicky vedeného dravce, v Budějovicích se stříhaly větve stromů tak, aby se tam havranům špatně stavěla hnízda. Žádná z těchto metod se neukázala jako účinná,“ připomíná.
Snahy o to vypudit odněkud havrany nejenom nejsou jednoduché, ale navíc bývají i kontraproduktivní. „Jakmile jsou havrani nějakým způsobem intervenováni, tak na to reagují tím, že zahustí populaci a ještě jich z roku na rok přibude. Takže zatím se zdá, že je to boj, který prohráváme,“ uzavírá ornitolog Petr Veselý.
Celý rozhovor o havranech, ale třeba také o zvědavých sýkorkách, zákeřných světluškách nebo vychytralých kukačkách si poslechněte online.
Související
-
Přibylo bordelu, a to prospívá slavíkům, vypráví ornitolog. Velký problém teď ale mají zvonci
Jiří Šebestian má v autě pořád holínky. Pracuje totiž jako ornitolog Prácheňského muzea v Písku a již mnohokrát se přesvědčil, že žádná jiná obuv v terénu neobstojí lépe.
-
Místo nafty tráva a oves. Vyměnit traktor za koně je dobré pro hospodáře i krajinu, říká chovatel
Slezský norik je kůň, který vyniká chladnou hlavou a zapáleným srdcem. To projevil už v dávných bitvách. Osvědčil se ale hlavně na polích mírových a v lesním hospodářství.
-
Od opic se máme co naučit, od surikat ne. Ty žijí v krutém společenství, líčí chovatelka
Gabriela Mařáková Železná se věnuje chovu zvířat, poradenství a v posledních letech i lektorství. Zaměřuje se na domácí mazlíčky, ale vlastně spíš na jejich páníčky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.