Labuť zamrzlá v ledu? Většinou planý poplach, hoďte sněhovou kouli, radí ředitel záchranné stanice
Zasněžené lesy a zamrzlé rybníky jsou domovem mnoha divokých zvířat. Velmi chladné dny jsou pro ně extrémně vyčerpávající. Často je tak lidé mohou vidět odpočívat, a to třeba i na zamrzlé hladině.
Na pomoc divokým zvířatům lidé často volají hasiče. „Zásahy tohoto typu, kdy vyjíždíme k údajně přimrzlým zvířatům v ledu, jsou poměrně časté, zvláště když se denní teploty drží pod bodem mrazu. Nejčastějším výsledkem toho ale je, že se jedná o planý poplach, protože zvíře na tom ledu třeba jenom odpočívá,“ potvrzuje mluvčí Vendula Matějů.
Stejnou zkušenost mají v záchranné stanici pro volně žijící živočichy v Třeboni. „Relativně často nám volají lidé, že na rybníce jsou přimrzlé labutě, a pak se zjistí, že přimrzlé nejsou, protože ti ptáci sedí na ledě celý den,“ popisuje ředitel Jan Nový.
Zvíře se tak často po příjezdu hasičů zvedne a odejde. „Tyto situace řešíme tak, že hasiči opatrně k té labuti přijdou, zatleskají, nebo nějakým jiným způsobem ji vyplaší, a ona se zvedne a odejde. To, že by zvíře bylo opravdu přimrzlé k ledu, se stává pouze v jednotkách případů, kdy je například zraněné,“ vypráví Vendula Matějů.
Na led za zvířaty by se lidé sami vydávat neměli. Jan Nový ze záchranné stanice doporučuje bezpečný způsob, jak zjistit, zda je zvíře zraněné, nebo pouze odpočívá. „Dobrá rada je hodit na něj sněhovou kouli. Tímto způsobem ho vylekáte, ale ne natolik, aby si ublížilo. Když uvidíte, že si zvíře stoupne a dá se do pohybu, je všechno v pořádku,“ líčí.
Zdravá zvířata podle něj zvládnou mrazy i bez pomoci člověka. „Mráz je pro ně vysilující, ale je to něco přirozeného, co se opakuje, a příroda je na to uzpůsobená. Problém může nastat u zvířat, která mají sníženou vitalitu, jsou nemocná,“ říká.
Čtěte také
V těchto dnech ocení pomoc především ptactvo. V krajině totiž nemá příliš přirozených zdrojů potravy, a tak se hodí lojové koule a semínka na krmítku. Je důležité, aby lidé nabízeli pouze vhodné krmivo.
Krmení vodního ptactva ale může být i zdrojem problémů. „Doporučuji nepřikrmovat ptáky na stojatých vodách, ale nalákat je na vody tekoucí. Pokud je riziko, že rybník zamrzne, a zvířata jsou zvyklá, že je tam někdo krmí, tak tam budou čekat na potravu. A pak skutečně mohou přimrznout k ledu,“ upozorňuje Jan Nový.
Protože je zima pro zvířata sama o sobě vyčerpávající, lidé by na ně měli brát ohledy i při procházkách v lese. „Hlavně psi puštění na volno mohou poměrně výrazně ohrozit zvířata v zimě. Řada druhů je oslabená, vysílená, a když musí utíkat před psem, který se jde proběhnout, tak na následky toho stresu uhyne,“ vysvětluje Jan Nový.
Pokud si lidé nejsou jistí, zda zvíře potřebuje jejich pomoc, můžou se telefonicky poradit například s nejbližší záchrannou stanicí pro volně žijící živočichy.
Související
-
Zamrzlá voda i dveře. Mrazy komplikují provoz Zoo Hluboká, některá zvířata si ale zimu užívají
Mrazy přidělávají ošetřovatelům v Zoo Hluboká práci. Musí častěji kontrolovat některé výběhy nebo tropický pavilon. Vydrám a šelmám se ale chladné počasí se sněhem líbí.
-
Mládě mořského orla uvízlo ve skruži. Vážná poranění mu léčí pracovníci záchranné stanice v Třeboni
V záchranné stanici v Třeboni mají mořského orla. Pracovníci ho vyprostili z betonové skruže. Dravci se do stanice dostávají pravidelně jednou až dvakrát do roka.
-
Puštíci bělaví obsadili jen pět ze svých sedmdesáti budek na Šumavě. I to je podle ornitologů úspěch
Kriticky ohroženým puštíkům bělavým se na Šumavě daří. V současnosti tam žije třicet párů. Program na záchranu sovy trvá řadu let, jeho úspěšnost dokazuje monitoring budek.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Bartoš nás zatáhl do průšvihu. Na skutečné digitalizaci se odpracovalo málo až nic, hodnotí Benda
-
Po razii v Ostravě policie obvinila exnáměstka hejtmana. Hrozí mu až deset let vězení
-
Nový systém není špatný, trpí nedostatkem času na vývoj, říká k digitálnímu stavebnímu řízení Kasl
-
Okamura má za výrok o Bartoškovi zaplatit pokutu 20 tisíc korun. ‚Zvítězila slušnost,‘ vzkázal lidovec