Malíř Roman Franta vystavuje v rodném Táboře. Kolekce Buch vznikla speciálně pro divadelní galerii
Po deseti letech se do Tábora vrací místní rodák, malíř a docent na Art & Design Institutu v Praze Roman Franta. V galerii Divadla Oskara Nedbala představuje svou premiérovou výstavu Buch. Je věnovaná knihám a lidskému myšlení.
„Výstava Buch, jak už napovídá i název, je o knihách. Je to taková postupná návaznost, od brouků, které jsem dělal v minulosti, přes broučí struktury a množiny a portréty jsem se dostal k lidskému myšlení a knihám,“ říká Roman Franta.
Kolekci Buch připravil speciálně pro divadelní galerii v Táboře. „Jsou to v podstatě práce z posledních asi devíti měsíců. Ani jsem nevěděl, jak to bude fungovat dohromady, protože obrazy v ateliéru nevidím rozestavené vedle sebe, ale vidím maximálně dva, tři. Tak jsem byl i natěšený na to, jak to bude fungovat, když se pověsí do nějaké řady,“ dodává.
Roman Franta chtěl podle svých slov trochu změnit rukopis od předcházejících děl zaměřených na brouky. „To jsem dělal hladké malby akrylem, abych do sebe nemíchal barvy a udržel nějakou čistotu. Teď jsem záměrně zvolil olejomalbu, abych docílil určité hutnosti těch obrazů, aby ta kniha měla svojí váhu, svojí tíhu. Olej tohle umožňuje, můžete použít pastu a do toho třeba i nějaký nápis,“ popisuje.
Čtěte také
Výstavu lidé vnímají i čichem, protože obrazy voní olejem. „No, samozřejmě, protože jsou čerstvé. Některé jsem se bál i balit, protože jsem je dodělával nedávno a nepoužívám žádné přípravky na schnutí,“ komentuje Roman Franta.
Přesun ze světa brouků ke knihám byl podle něj celkem přirozený. „I u knížek vznikají určité množiny, struktury, nějaké barevné kombinace. A můžou tam být další významy, teď mě baví vytvářet různé stavby a hrát si třeba i s těma obálkami, nápisy. Nevím, kam až to dospěje, ale je to opravdu hodně otevřená věc, která mě baví,“ doplňuje.
Výstava děl malíře Romana Franty Buch bude v galerii Divadla Oskara Nedbala v Táboře k vidění do 30. června.
Související
-
Velkou výstavu o Janu Žižkovi otevřelo Husitské muzeum v Táboře. Autoři cílí hlavně na děti
Hrdina a boží bojovník, nebo padouch, mordýř a násilník? Různé pohledy na Jana Žižku z Trocnova přináší nová velká výstava v Husitském muzeu v Táboře.
-
Mrtvé dřevo Pacifiku přivezl do českobudějovického Domu umění rakouský malíř Herbert Brandl
Velkoformátové barevné obrazy inspirované přírodou zaplnily českobudějovickou Galerii současného umění a architektury. Vystavuje tam uznávaný malíř a sochař Herbert Brandl.
-
Křídla pro kapelu Coldplay proslavila českou výtvarnici. Její díla si pořídil třeba Mick Jagger
Výtvarnice Míla Fürstová žije v Londýně, ale pravidelně se vrací do rodných Čech. Její díla doprovodila knižní vydání Erbenovy Kytice, Němcové Babičky a teď i Máchova Máje.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Dezerce na Ukrajině: letos zběhlo víc vojáků než za předchozí dva roky, stovky jich utekly od Vuhledaru
-
Rekordní odměny. Ředitel pražského magistrátu Kubelka své asistentce přilepšil o 857 tisíc korun
-
‚Jsme odkladiště dětí, se kterými si nikdo neví rady.‘ Česko čelí krizi ústavní výchovy dětí
-
Evropa nahlíží do armádních skladů a přemýšlí, jak se ubrání bez Spojených států