Malíř Roman Franta vystavuje v rodném Táboře. Kolekce Buch vznikla speciálně pro divadelní galerii

19. květen 2024 14:32

Po deseti letech se do Tábora vrací místní rodák, malíř a docent na Art & Design Institutu v Praze Roman Franta. V galerii Divadla Oskara Nedbala představuje svou premiérovou výstavu Buch. Je věnovaná knihám a lidskému myšlení.

„Výstava Buch, jak už napovídá i název, je o knihách. Je to taková postupná návaznost, od brouků, které jsem dělal v minulosti, přes broučí struktury a množiny a portréty jsem se dostal k lidskému myšlení a knihám,“ říká Roman Franta.

Kolekci Buch připravil speciálně pro divadelní galerii v Táboře. „Jsou to v podstatě práce z posledních asi devíti měsíců. Ani jsem nevěděl, jak to bude fungovat dohromady, protože obrazy v ateliéru nevidím rozestavené vedle sebe, ale vidím maximálně dva, tři. Tak jsem byl i natěšený na to, jak to bude fungovat, když se pověsí do nějaké řady,“ dodává.

Roman Franta chtěl podle svých slov trochu změnit rukopis od předcházejících děl zaměřených na brouky. „To jsem dělal hladké malby akrylem, abych do sebe nemíchal barvy a udržel nějakou čistotu. Teď jsem záměrně zvolil olejomalbu, abych docílil určité hutnosti těch obrazů, aby ta kniha měla svojí váhu, svojí tíhu. Olej tohle umožňuje, můžete použít pastu a do toho třeba i nějaký nápis,“ popisuje.

Čtěte také

Výstavu lidé vnímají i čichem, protože obrazy voní olejem. „No, samozřejmě, protože jsou čerstvé. Některé jsem se bál i balit, protože jsem je dodělával nedávno a nepoužívám žádné přípravky na schnutí,“ komentuje Roman Franta.

Přesun ze světa brouků ke knihám byl podle něj celkem přirozený. „I u knížek vznikají určité množiny, struktury, nějaké barevné kombinace. A můžou tam být další významy, teď mě baví vytvářet různé stavby a hrát si třeba i s těma obálkami, nápisy. Nevím, kam až to dospěje, ale je to opravdu hodně otevřená věc, která mě baví,“ doplňuje.

Výstava děl malíře Romana Franty Buch bude v galerii Divadla Oskara Nedbala v Táboře k vidění do 30. června.

autor: Jan Kopřiva
Spustit audio

Související