Rekordně vysoké i široké sochy z písku jsou k vidění na náplavce u Kamenného mostu v Písku
Les, vaziště, hospoda, Národní divadlo. Zdánlivě nesouvisející místa spojují v jedno obří sochy z písku, které vypráví příběh voroplavby. Lidé můžou tato umělecká díla obdivovat u Kamenného mostu v Písku. Vernisáž zahájila pouliční festival Pískoviště.
Ještě den před vernisáží sochaři dokončovali poslední detaily. „Nepříjemné je, že se to musí dělat odshora dolů čistě, protože jinak si to zasypete pískem a musíte to pak pracně odfoukávat,“ popisuje s fukarem v ruce sochař Josef Faltus.
Nejenom fukar a špachtle jsou nářadím, které sochaři používají. „Tady máme štěteček na oprašování, lopatu na přehazování písku, rýč na formování větších tvarů a špachtličky na dodělávání detailů,“ ukazuje Josef Faltus.
Sochy z písku vytváří už potřinácté. „Vždycky vás něco překvapí a nejkrásnější zážitky mám z tohoto místa, proto sem rád jezdím. Spousta setkání se spoustou lidí, nádhera. A letošní téma provokuje lidi k tomu, aby říkali básně,“ komentuje.
Sochy na náplavce řeky Otavy jsou letos opravdu velké. „Tady se dělaly vždycky třímetrové sochy. A když je letos téma voroplavba, začíná se kmenem v lese. Řekli jsme si, že stromy jsou hodně vertikální, a tak by měla být první socha co nejvyšší,“ říká sochař Marian Maršálek.
Čtěte také
„Sochy jsou určitě nejširší, co jsme zde doposud měli,“ doplňuje Edita Kučerová z odboru kultury a školství městského úřadu. „Jedna má rekordní výšku – tři metry šedesát, to je první socha, která představuje kácení stromů v lese a stojí přímo u Kamenného mostu. V druhé soše je potom vázání voru. Další je hospoda, protože plavci se cestou také zastavovali v hospodách,“ vypráví.
A jak souvisí s voroplavbou Národní divadlo, které zachycuje poslední socha? „Město Písek jednak darovalo na stavbu Národního divadla poměrně velké množství dřeva, ale tím hlavním důvodem, proč jsme ho zde ztvárnili, byl převoz jednoho ze základních kamenů pro stavbu Národního divadla, byl to kámen z hradu Prácheň,“ vysvětluje Edita Kučerová.
Pokud sochy nezničí přírodní živly, měli by je lidé na náplavce řeky Otavy u Kamenného mostu v Písku vidět až do podzimu.
Související
-
Po Zátavském mostě projely džípy. Slavnosti svobody v Písku připomněly události konce války
Co se dělo v Písku a okolí na konci druhé světové války, připomněly Slavnosti svobody. Lidé se sešli na několika zásadních místech. Jedním z nich byl Zátavský most.
-
Více než tisíc darů od místních lidí dostalo na začátku své existence muzeum v Písku
V roce 1884 bylo zřízeno muzeum v Písku, které dnes nese název Prácheňské. V době jeho vzniku byli místní obyvatelé vyzváni, aby přinášeli dary.
-
Lustr, pod nímž sedával Karel Gott, lokomobilu i „evropskou sochu Svobody“ skrývá elektrárna v Písku
To, že se v Písku nachází nejstarší kamenný most ve střední Evropě, asi víte. Tušili jste ale, že se bývalé královské město může pyšnit ještě dalším historickým rekordem?
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Nejdřív ukázat občanku. Rusko bude při koupi počítačových her zřejmě požadovat registraci
-
Lidé zasažení povodněmi mohou nechat otestovat své studny už jen do neděle. V pořádku jich je jen desetina
-
ŽIVĚ: Slavia bude v Evropské lize hostit belgický Anderlecht. Radiožurnál Sport odvysílá přímý přenos
-
ONLINE: Moskva podporuje Orbánův plán na příměří s Ukrajinou. Ta ale návrh podle Ruska odmítla