Spárovací hmota, mlhovina a restaurátor, který se nebojí výšek. To vše je potřeba k opravě největší sochy Samsona v Česku

11. říjen 2023 15:18

Samson na vrcholu kašny na českobudějovickém náměstí bojuje se lvem a také s věkem. Proto musí před zimou na údržbu. Drobné opravy na soše provedl restaurátor Lukáš Hosnedl. Reportérka Českého rozhlasu byla u toho a dokonce trochu pomáhala.

Restaurátor Lukáš Hosnedl vystoupá na plošině k vrcholu Samsonovy kašny a nejprve si sochu obhlédne. „Vidíme, že chybí spárovací hmota mezi sochou architekturou, která se bude muset doplnit, a rovněž mezi soklovou architekturou a vanou kašny,“ ukazuje.

Při obhlídce musí z plošiny i přelézt do vany kašny. „Tady jsou spáry popraskané a nekompletní a budou se muset doplnit, aby tam netekla voda,“ zjišťuje.

Restaurátor Lukáš Hosnedl u Samsona

Do kbelíku s vodou proto rozmíchá spárovací hmotu. „Je to speciální materiál na restaurování památek, ten tady použiji, protože Samson je význačná památka. Výsledná hmota nesmí být ani řídká ani hustá říká, aby vyšla dobře aplikovat,“ popisuje.

Nejprve ale restaurátor použije vodní mlhovinu, kterou nastříká na místo spárování. To pomůže tomu, aby hmota dobře přilnula. „Pak už můžeme aplikovat. Spáry jsou podstatně hlubší, než jsme předpokládali. Když jsme totiž dělali revizi na jaře, nebyli jsme tak blízko. Takže sem přijde hodně materiálu. Hmota se nechá zavadnout a potom se musí opracovat,“ dodává.

Takové drobné opravy se zatím na soše Samsona na českobudějovické kašně nedělaly, ale zjevně budou muset být častější. „Bude třeba obnovit některé části, protože jsou spojené epoxidovou pryskyřicí, a ta podléhá UV záření. Je třeba ten odlitek ošetřit do budoucna nějakou technologií, aby nedegradoval,“ uvádí Lukáš Hosnedl.

České Budějovice mají největší sochu Samsona v Česku. Na vrcholu kašny na náměstí Přemysla Otakara je umístěna kopie z 90. let. Ta se bude pravidelně opravovat už každým rokem, vždy na jaře.

Spustit audio

Související