Sochu Samsona na budějovické kašně zná každý. Málokdo už ale ví, že se jedná o kopii vytvořenou Ivanem Tláškem
Českobudějovický sochař a restaurátor Ivan Tlášek i v důchodovém věku stále vymýšlí novinky. Na jeho práce denně kouká nespočet místních i turistů, ale samotného umělce s bílými vousy málokdo pozná.
Nedávno Ivan Tlášek zrestauroval portál dominikánského kláštera na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích, teď chce odlít asi deset kopií reliéfu Panny Marie Klasové. „Ta je vrcholem toho portálu a vlastně charakterizuje město, je pro něj taková výjimečná. Tak jsem se rozhodl, že udělám kopie pro pana biskupa pro nějaké návštěvy,“ vysvětluje.
Napadlo ho to po cestě z letiště v Ostravě. „Vezl mě jeden pán a viděli jsme v křoví takový zlatý kahan. Ptal jsem se, co to je, a on říká, že tohle dávají na magistrátu vzácným návštěvám a většina z nich to po cestě na letiště zahodí, protože je to nanic. Pro vzácné návštěvy by neměly být pitomosti, ale něco hodnotného,“ říká Ivan Tlášek.
Jeho práci oceňuje především manželka Lenka. „Proto jsem s ním zůstala, že je to taková osobnost. Je vlastně hrozně nenápadný a přitom je to člověk, který má za sebou spoustu nádherných prací,“ komentuje.
Čtěte také
Jejím nejoblíbenějším dílem je Samsonova kašna na budějovickém náměstí. Po roce 1990 byla totiž originální sochařská výzdoba nahrazena kopiemi vytvořenými Ivanem Tláškem. „Když tam jdu se svými vnoučaty, vždycky jim připomenu, že to je dědova práce. Mě to až dostává. Když ji začal dělat, tak jsme se seznámili a máme doma spoustu odlitků z kašny,“ dodává.
Vzpomínky probouzí i socha Jana Valeriána Jirsíka u českobudějovické katedrály. „Vždycky si vzpomenu, že jsme tam spolu randili, protože on ji opravoval,“ vypráví manželka Lenka.
Na začátku své kariéry Ivan Tlášek netušil, že jeho děl budou plná města. „Já jsem začal úplně prozaicky kvůli tomu, že jsem nechtěl mít píchačky a nechtěl jsem být otrokem toho bolševického kolotoče. Tenkrát byla jediná svobodná povolání herec, básník, malíř a sochař, tak jsem se rozhodl pro sochařinu,“ vypráví.
Podle manželky navíc mají jeho díla speciální ochranu. Mluví například o skácené zdi na píseckém hřbitově. „Jediná jeho socha zůstala na místě. Když dělá sakrální věci, říká, že to dělá pro pánbíčka. A ten pánbíček nad ním drží ochrannou ruku,“ uzavírá.
Související
-
Hrad Pořešín u Kaplice byl zarostlý a rozpadal se. Z křoví ho doslova vysekal Radek Kocanda
Ještě před dvaceti lety tu byly jen drolící se ruiny někdejšího hradního paláce, zarostlé trávou, křovím a stromy. Zřícenina hradu Pořešín ale nedala spát Radku Kocandovi.
-
Zloděj se pokusil ukrást zlatou báň z vrcholku Černé věže, prozrazuje historik Ivan Bartoš
Památkáře a archeologa Ivana Bartoše jsem v centru Budějovic potkávala řadu let. Byl a je nepřehlédnutelný – svou výškou, rychlou chůzí, kudrnatými vlasy a bystrýma očima.
-
Chtěli zničit Samsonovu kašnu a místo ní postavit novou katedrálu
Nákresy katedrály, která měla vzniknout v poslední čtvrtině 19. století přímo uprostřed českobudějovického náměstí, se dochovaly ve státním okresním archivu.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Je pozitivní, že prošel lex OZE 3. Má pro nás ale negativní pachuť, říká předseda Solární asociace Fousek
-
Sparta další body v Lize mistrů nepřidala. Na půdě Feyenoordu Rotterdam prohrála 2:4
-
Slovenský parlament schválil ‚bič na lékaře‘, který je má přes výpovědi udržet v práci
-
Plaga: Ministr Bek je tragický. Babiše chci znovu přesvědčit, že se investice do školství vyplatí