Zoo Hluboká se rozzářila vánočními světly. Svátečně vyzdobený areál má otevřeno i po setmění

10. prosinec 2024 07:35

Zoologická zahrada v Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku zahájila speciální prohlídky vánočně nazdobeného areálu. Plochu tří hektarů osvětlují tisíce světýlek na pěti kilometrech řetězů. Návštěvníci se navíc můžou do zoo výjimečně vypravit i po setmění.

Na zimní provoz Zoo Hluboká už jsou připravení například plameňáci. Exotickým zvířatům chladné počasí nijak neublíží. „Naši plameňáci se momentálně nacházejí na zimovišti, ale návštěvníci je mohou vidět, protože jsou v proskleném skleníku, který je vyhřívaný. Využívají i venkovní dvorek, ale už nechodí na rybník, protože při teplotách pod bodem mrazu by mohlo dojít k vážnému zranění,“ popisuje zooložka Markéta Jariabková.

Hlubocká zoo má už tradičně vánočně nasvícený a ozdobený areál. „Každá světelná dekorace je tvořena ze stovek až tisíců malých žároviček. Používáme i profesionální světla, která mají různé barevné spektrum, a nasvěcujeme jak budovy, tak vodní plochy, tekoucí vodu, stromy. Jsou to statisíce světýlek a k tomu různé efekty,“ líčí vedoucí provozního oddělení Martin Švihel.

Do 5. ledna je areál přístupný denně až do 19 hodin. Kromě světýlek ho zdobí i speciální vánoční dekorace. „Letos máme 22 dekorací. Novinkou jsou velké průchozí brány a pak se návštěvníci samozřejmě mohou těšit na světelná zvířata, například šestimetrového svítícího jelena a svítící labutě,“ upřesňuje Martin Švihel.

Čtěte také

Hlubocká zoologická zahrada byla jednou z prvních, která vánoční osvětlení před lety zavedla. Spolupracuje se Střední odbornou školou elektrotechnickou v Hluboké nad Vltavou. „Přípravy jsou vždy složité, řekl bych, že rok od roku náročnější, pokud je o to vymyslet, kam co umístit. Vzhledem k tomu, že v zoologické zahradě v současné době běží tři stavby, dá se to celé zvládnout zhruba za tři až čtyři týdny,“ dodává Martin Švihel.

Příchod zimní sezony vnímají samozřejmě i zvířata. Díky chladnějšímu počasí návštěvníci můžou spatřit druhy, které jsou jindy hůř viditelné, například lišku obecnou, sovy a jezevce. Přes zimu jsou také víc aktivní šelmy, rosomáci a kopytníci.

Některá zvířata naopak návštěvníci neuvidí. „Je to například krokodýl nilský, v sovinci výreček malý, vedle v expozici ptáků mandelík. Také zavřeme terária, protože většina obyvatel půjde do zimního spánku, takže by tam návštěvníci nikoho neviděli,“ potvrzuje Markéta Jariabková.

Spustit audio

Související