Prohlídky studií, setkání s moderátory i kulturní program. Českobudějovický rozhlas otevřel dveře
Lidé poznali zákulisí Českého rozhlasu České Budějovice. Den otevřených dveří nabídl prohlídky studií, setkání s moderátory a tvůrci pořadů, hudební vystoupení a další aktivity pro celou rodinu. Akce přilákala stovky lidí.
Program začal lidovými písničkami v podání českokrumlovské kapely Kapka. První zájemci pak vyrazili na komentovanou prohlídku, která začínala v rozhlasovém archivu. Mistři zvuku mimo jiné připomněli, jak se v minulosti stříhaly pásky.
„Nejsem tu úplně poprvé, ale hlavně sem vedu syna. Myslím, že je důležité, aby měl přehled o tom, jak ta stará technika fungovala. A že fungovala úplně spolehlivě, když ty věci uměly jenom to, k čemu byly určené,“ komentoval návštěvník Petr.
Lidé se podívali na hlavní vysílací pracoviště přímo během živého vysílání a nechyběly ukázky současné práce se zvukem v moderní režii. Rozhlasová kouzla i přeřeky redaktorů pobavily hlavně děti.
Nadšený byl také patnáctiletý Lukáš z Prachatic. „Český rozhlas České Budějovice poslouchám už asi tři roky pravidelně každý den, je to moje nejoblíbenější stanice, tak jsem se sem chtěl podívat,“ řekl.
Po celý den byl zaplněný studiový sál, ve kterém se odehrával doprovodný kulturní program. Návštěvníky pobavili glosátor Ivo Šmoldas a zpívající právník Ivo Jahelka. Pak zahrál Rozhlasový swingový orchestr.
Během dne otevřených dveří si lidé prohlédli historickou i současnou rozhlasovou techniku, otestovali své znalosti v kvízu, vyzkoušeli si, jak se rozmlouvají moderátoři a rozhlasoví herci. A kdo měl odvahu, nahrál u mikrofonu svůj vzkaz, který zazní ve vysílání.
Související
-
Přístavbu v ulici U Tří lvů využívá budějovický rozhlas od roku 1972, studia vznikla jako dům v domě
Jihočeské rozhlasové vysílání začalo 5. května 1945 dvouhodinovým přenosem pražského povstání. Pravidelný program mělo českobudějovické studio už od osvobozování města.
-
Moderátor ranního vysílání toho musí zvládnout mnohem víc než jen mluvení
Jednou z nejdůležitějších součástí rozhlasového vysílání je jeho ranní program. Ten má v českobudějovickém rozhlase od pondělí do pátku na starosti moderátor Luboš Voráček.
-
Rozhlasoví mistři zvuku nahrávají koncerty. Jeden pracuje přímo v sále, druhý za sklem
Veřejné nahrávky se každý měsíc konají ve studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice. Koncerty nejrůznějších umělců se pak ve vysílání dostávají k dalším posluchačům.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.