Týden v rozhlase

Moderátor ranního vysílání toho musí zvládnout mnohem víc než jen mluvení

Jednou z nejdůležitějších součástí rozhlasového vysílání je jeho ranní program. Ten má v českobudějovickém rozhlase od pondělí do pátku na starosti moderátor Luboš Voráček.

Jeho hlas zní z éteru od pěti do devíti hodin. Luboš Voráček proto musí vstávat už před čtvrtou hodinou ranní. „Vstává se mi jako do práce, to znamená, že prostě musím vstát a zatím to ještě jde, zatím nic nebolí,“ komentuje s úsměvem.

Ve studiu usedá před mixážní pult s monitory a mikrofonem. Moderátor toho ale musí zvládnout mnohem víc než jen mluvení. Pouští předtočené příspěvky, spolupracuje se zprávaři, telefonuje.

„Důležitá je příprava. Asi bych to všechno rovnou po ránu nezvládal, protože mluvím opravdu skoro po každé písničce, několikrát za hodinu mám vstupy s redaktory živě nebo po telefonu a tak dále,“ říká Luboš Voráček.

Čtěte také

V ranním vysílání posluchačům servíruje nejrůznější rubriky, počasí, čtení z tisku, tipy pro volný čas nebo příspěvky redaktorů o aktuálním dění v celém kraji. „Je to takové komplexní vysílání, aby člověk po ránu dostal všechny informace, které by měl vědět,“ popisuje.

Svou ranní směnu má rád jako celek. „Ono se to nezdá, ale mně ty čtyři hodiny vždycky ohromně rychle utečou, protože mě to baví. Když jsem začínal, tak jsem neměl čas ani na kafe nebo záchod, ale přeci jenom všechno je trochu rutina, takže teď si chvilku na kafe dokážu udělat, dokonce vypiju těch kafí několik,“ dodává.

Kromě Luboše Voráčka mohou posluchači Českého rozhlasu České Budějovice slyšet v ranním vysílání o víkendech a při výjimečných příležitostech další moderátory, například Hanu Šoberovou, Evu Kadlčákovou nebo Radima Bártů. Ti také obvykle provázejí dopoledním a odpoledním programem.

Spustit audio

Související