Týden v rozhlase

Rozhlasoví mistři zvuku nahrávají koncerty. Jeden pracuje přímo v sále, druhý za sklem

23. říjen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mistr zvuku Roman Kamba v režii při nahrávání koncertu v sále Českého rozhlasu České Budějovice

Veřejné nahrávky se každý měsíc konají ve studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice. Koncerty nejrůznějších umělců se pak ve vysílání dostávají k dalším posluchačům.

Naposledy nahrávali rozhlasoví mistři zvuku vystoupení klavíristy a skladatele Zdenka Merty s předním českým hobojistou Vilémem Veverkou. Před začátkem tak musel dorazit i ladič pian Jiří Svoboda. „Dneska to bylo rozladěné jen trošičku, dotáhli jsme, co se dalo, aby umělci byli spokojení,“ říká.

Pak je ale třeba připravit kabely, mikrofony, mixážních pulty a záznamová zařízení. U pultu, který je přímo v sále, pracuje mistr zvuku Marek Svoboda. „Tenhle pult slouží na míchání zvuku pro ozvučení zde v sále, pro posluchače, kteří sem přišli,“ vysvětluje.

Druhý mixážní pult se skrývá za sklem v nahrávací režii, kde ho obsluhuje Roman Kamba. „Vzhledem k tomu, že koncert budeme chtít také odvysílat, je třeba ho natočit. Tady v režii mám přivedený signál z pultu v sále,“ popisuje.

Čtěte také

Na obrazovce u pultu vidí mistr zvuku několik zvukových stop. „Při zkoušce si vše nastavím, pak následuje koncert a po něm nahrávku smícháme. To znamená, že upravíme poměry jednotlivých nástrojů a stopy smícháme do jedné nahrávky. Ta potom se ještě znovu poslouchá, vybírají se ty nejlepší kousky a sestavuje se pořad pro vysílání,“ doplňuje Roman Kamba.

Příprava jednoho koncertního pořadu tak není záležitostí jen jednoho večera. „Zvlášť když je to větší kapela, tak se nahrávka míchá dva nebo tři dny. Potom se teprve dělá ten základní sestřih pro vysílání,“ potvrzuje Roman Kamba.

Mistři zvuku Českého rozhlasu České Budějovice zaznamenávají vystoupení různých hudebníků každý měsíc. Nahrávky jsou veřejné. Lidé, kteří získají místenku v soutěži ve vysílání nebo na rozhlasové recepci, mohou do sálu přijít. Z nahrávek čerpá pořad Koncertní ozvěny od Tří lvů, který se vysílá v sobotu od 18.30 hodin.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.