Týden v rozhlase

Písničky pro radost vysílá budějovický rozhlas už 50 let. Hromady dopisů nahradila elektronická přání

21. říjen 2019
Předchozí díl
Následující díl

Nejstarším a zároveň nejposlouchanějším pořadem Českého rozhlasu České Budějovice jsou Písničky pro radost. Gratulace k narozeninám a dalším životním výročím spojené s dechovkou zní z éteru už od roku 1969.

„Pořad měl více názvů, třeba Melodie z obálky nebo Písničky před polednem. U počátku byli naši bývalí rozhlasoví kolegové – už nežijící Míla Hermanová a pozdější sporťák Pavel Kroneisl. Třicet let pořad uváděl legendární hlasatel Zdeněk Jech, dále Eva Skabalíková, Marie Kotrbová a další,“ připomíná dramaturg Zdeněk Voráč.

Písničky pro radost byly vždy oblíbené a dodnes jsou nejposlouchanějším pořadem budějovického rozhlasu. „Ve svém počátku měly hodinovou stopáž, pak byly prodlouženy na dvě hodiny, pak dokonce na tři a teď máme opět dvě hodiny denně. Zájem je velký, termíny pro gratulace jsou obsazené přibližně na měsíc dopředu,“ dodává Zdeněk Voráč.

Ten je dramaturgem Písniček pro radost od roku 2003. Dřív nosil do studia hromady dopisů, ale to se změnilo. „Když jsem nastoupil, byl poměr klasických dopisů k elektronickým objednávkám 95:5, dnes je to naopak. I starší generace už umí pracovat s počítačem a klasický dopis píšou většinou lidé starší 75 let,“ říká.

Čtěte také

Když připravuje jednotlivé gratulace do vysílání, občas ho něco překvapí. „Já ta přání poctivě pročítám celá, protože třeba v polovině se může skrývat důležitá informace. Objevují se různé kuriozity, třeba nás posluchač prosil, abychom babičce zazpívali písničku, já přání odnesl Marii Kotrbové a ona skutečně zpívala,“ vzpomíná.

Současnými moderátory Písniček pro radost Martin Hlaváček a Petr Kronika, příležitostně je doplňuje Helena Hýnová. Během pořadu přečtou desítky dopisů. „Například dneska bylo 22 písniček a u každé jsou zpravidla dvě blahopřání, takže můžeme říct, že zaznělo asi 44 dopisů,“ prozrazuje po vysílání Petr Kronika.

Písničky pro radost má Český rozhlas České Budějovice na programu denně od 11 do 13 hodin. Gratulace si mohou posluchači objednávat prostřednictvím webového formuláře.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.