Týden v rozhlase

Písničky pro radost vysílá budějovický rozhlas už 50 let. Hromady dopisů nahradila elektronická přání

21. říjen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Petr Kronika ve studiu při moderování pořadu Písničky pro radost
Předchozí díl
Následující díl

Nejstarším a zároveň nejposlouchanějším pořadem Českého rozhlasu České Budějovice jsou Písničky pro radost. Gratulace k narozeninám a dalším životním výročím spojené s dechovkou zní z éteru už od roku 1969.

„Pořad měl více názvů, třeba Melodie z obálky nebo Písničky před polednem. U počátku byli naši bývalí rozhlasoví kolegové – už nežijící Míla Hermanová a pozdější sporťák Pavel Kroneisl. Třicet let pořad uváděl legendární hlasatel Zdeněk Jech, dále Eva Skabalíková, Marie Kotrbová a další,“ připomíná dramaturg Zdeněk Voráč.

Písničky pro radost byly vždy oblíbené a dodnes jsou nejposlouchanějším pořadem budějovického rozhlasu. „Ve svém počátku měly hodinovou stopáž, pak byly prodlouženy na dvě hodiny, pak dokonce na tři a teď máme opět dvě hodiny denně. Zájem je velký, termíny pro gratulace jsou obsazené přibližně na měsíc dopředu,“ dodává Zdeněk Voráč.

Ten je dramaturgem Písniček pro radost od roku 2003. Dřív nosil do studia hromady dopisů, ale to se změnilo. „Když jsem nastoupil, byl poměr klasických dopisů k elektronickým objednávkám 95:5, dnes je to naopak. I starší generace už umí pracovat s počítačem a klasický dopis píšou většinou lidé starší 75 let,“ říká.

Čtěte také

Když připravuje jednotlivé gratulace do vysílání, občas ho něco překvapí. „Já ta přání poctivě pročítám celá, protože třeba v polovině se může skrývat důležitá informace. Objevují se různé kuriozity, třeba nás posluchač prosil, abychom babičce zazpívali písničku, já přání odnesl Marii Kotrbové a ona skutečně zpívala,“ vzpomíná.

Současnými moderátory Písniček pro radost Martin Hlaváček a Petr Kronika, příležitostně je doplňuje Helena Hýnová. Během pořadu přečtou desítky dopisů. „Například dneska bylo 22 písniček a u každé jsou zpravidla dvě blahopřání, takže můžeme říct, že zaznělo asi 44 dopisů,“ prozrazuje po vysílání Petr Kronika.

Písničky pro radost má Český rozhlas České Budějovice na programu denně od 11 do 13 hodin. Gratulace si mohou posluchači objednávat prostřednictvím webového formuláře.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...