Ovar
Ovar bývá zpravidla prvním pokrmem při tradiční české zabijačce. Je to vařené vepřové maso z hlavy a laloku, případně kolene, boku i plece.
„Já osobně si nejvíc pochutnám na ovaru z vepřových kolen, kde je dostatek kůží a jemného masa provázaného vazivem. Výborný je také ovar z prorostlého bůčku či pěkné krkovičky. Pokud máte doma velký hrnec, vyzkoušejte vařit vepřovou hlavu s lalokem,“ říká kulinář Petr Stupka.
- 1,5 kilogramu vepřového masa
- 3 velké cibule
- 5 stroužků česneku
- 40 gramů soli
- celý pepř
- nové koření
- bobkový list
Do vroucí vody dejte cibuli, česnek, sůl, koření a čisté na větší kusy rozporcované maso. Potřebujete asi 3 litry vody a nádobu na 6 litrů.
Zakryjte hrnec a vše přiveďte rychle k varu. Potom uberte intenzitu tepla tak, aby se vše vařilo co možná nejvíc zvolna bez velkého klokotání. Délka vaření záleží na druhu masa, ale počítejte raději až 120 minut.
Důležité je maso uvařit akorát, protože rozvařený ovar už není zdaleka tak dobrý. Maso má být vařené a přitom pevné, jakoby pružné.
Uvařené kusy masa potom krájejte na menší kousky či hrubší plátky a podávejte lehce podlité vřelým vývarem.
Související
-
Tradiční zabijačkové recepty – ovar, jitrnice, guláš, tlačenka
Zima je obdobím zabijaček. Mnoho rodin si stále připravuje zabijačkové pochoutky. Pokud si nejste jisti, jak na tradiční ovar či tlačenku, vyzkoušejte recepty Petra Stupky.
-
Rolované vepřové koleno podle Petra Stupky
Kulinář Petr Stupka na silvestrovskou oslavu velmi rád připravuje vykostěné a zarolované vepřové koleno. To mohou strávníci konzumovat teplé i studené.
-
Škvarkové pagáčky, originální slané pečivo z Valašska
Starodávný recept z Valašska prozradil Petr Stupka. Jedná se o škvarkové placky, kterým se na Moravě říká pagáčky. Jejich příprava zabere dvě až tři hodiny.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.