Ovar

Ovar bývá zpravidla prvním pokrmem při tradiční české zabijačce. Je to vařené vepřové maso z hlavy a laloku, případně kolene, boku i plece.

„Já osobně si nejvíc pochutnám na ovaru z vepřových kolen, kde je dostatek kůží a jemného masa provázaného vazivem. Výborný je také ovar z prorostlého bůčku či pěkné krkovičky. Pokud máte doma velký hrnec, vyzkoušejte vařit vepřovou hlavu s lalokem,“ říká kulinář Petr Stupka.

Ingredience
  • 1,5 kilogramu vepřového masa
  • 3 velké cibule
  • 5 stroužků česneku
  • 40 gramů soli
  • celý pepř
  • nové koření
  • bobkový list

Do vroucí vody dejte cibuli, česnek, sůl, koření a čisté na větší kusy rozporcované maso. Potřebujete asi 3 litry vody a nádobu na 6 litrů.

Zakryjte hrnec a vše přiveďte rychle k varu. Potom uberte intenzitu tepla tak, aby se vše vařilo co možná nejvíc zvolna bez velkého klokotání. Délka vaření záleží na druhu masa, ale počítejte raději až 120 minut.

Důležité je maso uvařit akorát, protože rozvařený ovar už není zdaleka tak dobrý. Maso má být vařené a přitom pevné, jakoby pružné.

Uvařené kusy masa potom krájejte na menší kousky či hrubší plátky a podávejte lehce podlité vřelým vývarem.

Související

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová