Odebrání mandlí není nebezpečné, říká primář. Některým dětem může podle něj velmi pomoci
Bohumil Markalous vede jako primář už přes dvacet let oddělení ušní, nosní a krční medicíny v Nemocnici Jindřichův Hradec. Je specialistou na mikroskopické operace v oblasti obličeje a krku. Sem patří i zákroky na dětských mandlích, které jsou diskutovaným tématem. Je nutné dětem mandle odebírat? Nebo by se bez tak razantního zákroku dětské zdraví obešlo?
Podle lékaře Bohumila Markalouse jsou případy – a po covidovém lockdownu jich přibylo – kdy je odstranění nosních mandlí, nebo zmenšení krčních, ideálním řešením. Může dětem vrátit běžný život bez neustálého stonání, některým dokonce zachránit sluch. O nutnosti operačního zákroku rozhodují specialisté ORL ve spolupráci s pediatrem.
Operovaným dětem je nejčastěji mezi třemi a pěti lety. „Výkon se provádí primárně v celkové anestezii neboli narkóze. Zavede se intubační rourka do průdušnice a přístroje monitorují veškeré životní funkce a dýchají s tím dítětem. Dítě nic nevnímá, nemá žádné bolesti ani při úvodu do narkózy, ani během výkonu,“ popisuje Bohumil Markalous.
Samotný zákrok podle něj trvá pouhé tři až čtyři minuty. „Zvětšenou nosohltanovou mandli odstraníme pomocí endoskopu. Laicky řečeno, zavedeme tenké trubičky, obraz zvětšíme na monitor a vedle zavádíme nástroje, které nosní mandli odstraní. V některých případech se navíc odebírá vzorek na bakteriologické vyšetření,“ uvádí.
Krvácení po odebrání mandle lékaři předcházejí řadou metod, které jsou součástí výkonu. „Stačí stisknutí tampónem, případně větší cévy ošetříme pinzetou. Je to opět záležitost několika vteřin,“ potvrzuje primář.
„Při výkonu někdy odstraňujeme i mandličku, která je kolem ústí sluchové trubice, někdy ho může i ucpávat. Pokud operujeme krční mandle, klasicky standardními nástroji je zmenšíme na velikost, která je normální a odpovídá přirozenému stavu,“ dodává.
Čtěte také
V Česku je známý případ chlapce, který po operaci mandlí začal krvácet, nakonec upadl do kómatu a má celoživotní následky. Bohumil Markalous přesto zdůrazňuje, že výkon není nebezpečný. „Musí být ale zachována základní pravidla nejen při operaci, ale i v pooperační péči. Problémem tohoto tragického případu podle mého názoru bylo, že dítě bylo odesláno přes půl areálu nemocnice pěšky s matkou. A lékař, který kolem procházel, jak jsem alespoň viděl na záběrech, si krvácejícího dítěte nevšiml. To je naprosto fatální selhání lidského faktoru a takoví lidé by prostě v systému neměli být,“ reaguje.
Každému dítěti po zákroku je potřeba věnovat pozornost. „Na našem pracovišti je dítě hospitalizováno zásadně s rodičem, který je s ním v podstatě nonstop, do toho dítě intenzivně sleduje zdravotnický personál, sesterský i lékařský. Druhý den ho vyšetříme, zkontrolujeme a je-li v pořádku, odchází domů,“ říká Bohumil Markalous.
Masivní krvácení, které může ohrozit život dítěte, je podle něj velmi raritní. „Nedá se to ani vyjádřit v promile procenta, jsou to daleko menší čísla. V republice se operuje ročně přibližně 25 tisíc nosohltanových mandlí a asi dva až tři tisíce krčních. Na našem pracovišti se žádná závažná příhoda nikdy nestala. Přitom operujeme nosohltanovou mandli u zhruba 600 dětí za rok a máme kolem stovky dětí, kterým zmenšujeme, případně v krajní nouzi odstraňujeme, krční mandle,“ dodává.
Celý rozhovor s primářem ORL oddělení nemocnice v Jindřichově Hradci Bohumilem Markalousem si poslechněte v magazínu Zdravíčko online.
Související
-
Boty plochou nohu nevytvoří. V takzvané barefoot obuvi žádný přínos nespatřuji, říká ortoped
Ortoped Pavel Sadovský se v budějovické nemocnici věnuje malým pacientům. Ve Zdravíčku mimo jiné odpověděl na otázku, zda by batolata měla chodit doma v pevných botičkách.
-
Elektrický impulz do srdce dělá zázraky. Lékaři budějovické nemocnice léčí arytmii revoluční metodou
Rychlejší, bezpečnější a úspěšnější je nová metoda léčby srdeční arytmie, kterou zavedla nemocnice v Českých Budějovicích. Zkušenosti jsou zatím stoprocentně kladné.
-
Potíže po covidu mají i děti. Jestli s tímto onemocnění skutečně souvisí, ale lékaři těžko poznají
Až milion dětí v Česku onemocnělo podle pediatra covidem-19. Ačkoli většina z nich neměla závažné potíže, objevují se otázky, zda infekce nezanechá následky do budoucna.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.