Není to jen banální vyrážka. Pásový opar může signalizovat, že se v těle děje něco vážnějšího, upozorňuje lékařka

22. květen 2025

Bolesti mohou být různého druhu. Zůstaneme-li u těch fyzických, pak jednu ze záludných kategorií tvoří bolesti neurologické. Po vláknech našich nervů se šíří například bolesti způsobené pásovým oparem. Naštěstí takzvané postherpetické neuralgie postihují jen část pacientů, zhruba dvacet procent. Už ale onemocnění samo o sobě je zrádné.

„Pásový opar je onemocnění, které se obvykle vyskytuje v ordinacích kožních lékařů, protože jsou to kožní puchýřky, takzvané efflorescence, které člověka na počátku obtěžují. Ale měli bychom se mít na pozoru, protože nejde jen o ně. Pásový opar může být signálem, že se v organismu něco děje, že tam například může probíhat do té doby skryté nádorové onemocnění,“ říká Nataša Popperová, primářka Centra bolesti v Lékařském domě v Českých Budějovicích.

Virový pásový opar souvisí s kdysi prodělanými planými neštovicemi. Jejich původce tiše spí ukrytý kdesi v těle a může se probudit při výrazném oslabení imunity. Většinou se to stává u starších pacientů.

Postherpetická neuralgie, tedy ona bolest, se nevyskytuje u každého. „A objevuje se až poté, co kožní příznaky vymizí. Vše se zahojí a pacient najednou začne cítit velmi nepříjemné, poměrně silné bolesti. Je pro ně charakteristické to, že se vyskytují v místech, kde předtím pásový opar byl,“ popisuje lékařka.

Ten má podle ní typické lokality. „Například v oblasti trojklanného nervu, to znamená oka a tváře, nebo na hrudníku v oblasti prsou. Dále to může být v oblasti břicha anebo také hýždí,“ vyjmenovává.

A jak se neuralgické bolesti projevují? „Pacient se nemůže těch míst dotknout, dotek je nepříjemný a už sám o sobě může bolet. Také je typické to, že se bolest vyskytuje v průběhu periferního nervu. To znamená, že odkud kam ten nerv běží, tam ho bolest provází,“ odpovídá Nataša Popperová.

Čtěte také

Jak zkušená algezioložka dodává, řešení existuje. „Dobré je, že v léčbě máme možnost takzvané analgetické intervence – periferní nervy dokážeme znecitlivět nebo uspat, alespoň na nějakou dobu. A to speciálními injekcemi, které jsou přesně zacílené pod ultrazvukovou kontrolou,“ uvádí. Poznat postižený nerv ale není snadné, lékařům pomáhají stopy po vyrážce, znalost anatomie a zobrazovací technika.

Jestliže tedy člověk trpí pásovým oparem, neměl by nad ním mávnout rukou jako nad banální vyrážkou. Může jít o varovný signál, že se v těle odehrává ještě něco dalšího, vážnějšího.

Kam by se tedy měl pacient s pásovým oparem vypravit? „Možná by bylo úplně nejlepší výskyt pásového oparu konzultovat s praktickým lékařem, který svého pacienta nejlépe zná a mohl by vědět, odkud vítr fouká. V každém případě patří herpes zoster i do ordinace kožního lékaře, protože to je kožní onemocnění. A na algeziologické pracoviště, tedy do ordinace bolesti, se dostane už jenom ten pacient, který má onu postherpetickou neuralgii, a to není každý,“ uzavírá algezioložka Nataša Popperová.

Celý rozhovor o neurologických bolestech s lékařkou Natašou Popperovou si poslechněte v magazínu Zdravíčko.

Spustit audio

Mohlo by vás zajímat