O čem mluvit při nezávazné konverzaci? O práci, o módě, ale o počasí jen vtipně

19. květen 2018

Při setkání s neznámým člověkem nebo před zahájením pracovního jednání bychom neměli zapomínat na nezávaznou konverzaci neboli small talk. Uvolní totiž atmosféru.

Aby byla nezávazná konverzace funkční, je třeba nechat protějšek mluvit o sobě a reagovat na jeho odpovědi. „Sledujeme, jak reaguje. Jestliže neprojevuje zájem o konverzaci, změním téma, nebo se omluvím a odejdu,“ radí odbornice na etiketu Alena Špačková

Vhodným tématem pro small talk je počasí, ale pouze v případech, že o něm umíme mluvit originálně a vtipně. „V českých poměrech má nezávazná konverzace o počasí pejorativní nádech. Lidé to vnímají tak, že když nevíme, o čem mluvit, zvolíme počasí. Pokud o něm ale zvládnu hovořit osobitým a zajímavým způsobem, pak je to vhodné téma,“ vysvětluje Alena Špačková.

Hostitel je podle etikety vždy povinen připravit témata pro nezávaznou konverzaci

Rodinný oběd

Pro společenský kontakt je důležité ovládat takzvaný small talk neboli umění nezávazné konverzace. Jedná o úvodní rozhovor, který rozproudí další debatu, ale to může být i celý rozhovor, který už dál nepokračuje.

Na oblíbenou otázku: „Jak se máš?“ se nehodí odpovídat negativně. „Chceme přece být s druhými lidmi, aby nám bylo hezky, povídáme si, abychom si umocnili prožitek. Opravdu nechceme slyšet, že se má druhý špatně, protože nás to stahuje. A to, co nechci slyšet já, neříkám ani druhému,“ komentuje odbornice na etiketu.

Jaká tedy témata pro nezávaznou konverzaci nejlépe zvolit? „Bavíme se o prostředí, které nás obklopuje, o programu večera, o tom, co nám člověk sám o sobě sdělil při minulém setkání. Obecně platí, že ženy se baví rády o módě, zpravidla nenarazíme, když se ženou, která už má děti, mluvíme o výchově dětí. Muži se rádi baví o ženách, ale pokud jsem ženou, tak se s mužem nebavím o ženách, ale spíš se přeorientuji na jeho práci,“ uzavírá Alena Špačková.

Spustit audio

Související