O čem mluvit při nezávazné konverzaci? O práci, o módě, ale o počasí jen vtipně
Při setkání s neznámým člověkem nebo před zahájením pracovního jednání bychom neměli zapomínat na nezávaznou konverzaci neboli small talk. Uvolní totiž atmosféru.
Aby byla nezávazná konverzace funkční, je třeba nechat protějšek mluvit o sobě a reagovat na jeho odpovědi. „Sledujeme, jak reaguje. Jestliže neprojevuje zájem o konverzaci, změním téma, nebo se omluvím a odejdu,“ radí odbornice na etiketu Alena Špačková
Vhodným tématem pro small talk je počasí, ale pouze v případech, že o něm umíme mluvit originálně a vtipně. „V českých poměrech má nezávazná konverzace o počasí pejorativní nádech. Lidé to vnímají tak, že když nevíme, o čem mluvit, zvolíme počasí. Pokud o něm ale zvládnu hovořit osobitým a zajímavým způsobem, pak je to vhodné téma,“ vysvětluje Alena Špačková.
Na oblíbenou otázku: „Jak se máš?“ se nehodí odpovídat negativně. „Chceme přece být s druhými lidmi, aby nám bylo hezky, povídáme si, abychom si umocnili prožitek. Opravdu nechceme slyšet, že se má druhý špatně, protože nás to stahuje. A to, co nechci slyšet já, neříkám ani druhému,“ komentuje odbornice na etiketu.
Jaká tedy témata pro nezávaznou konverzaci nejlépe zvolit? „Bavíme se o prostředí, které nás obklopuje, o programu večera, o tom, co nám člověk sám o sobě sdělil při minulém setkání. Obecně platí, že ženy se baví rády o módě, zpravidla nenarazíme, když se ženou, která už má děti, mluvíme o výchově dětí. Muži se rádi baví o ženách, ale pokud jsem ženou, tak se s mužem nebavím o ženách, ale spíš se přeorientuji na jeho práci,“ uzavírá Alena Špačková.
Související
-
Máte osobní vizitku? Hodí se, když dáváte dar nebo posíláte květiny
Vizitky známe z pracovního prostředí, ale můžete mít i vizitku osobní. Uvádí se na ní křestní jméno a příjmení, případně adresa, telefon a emailový kontakt, ale nic víc.
-
Vizitka prozrazuje postavení člověka. Čím vyšší funkce, tím méně je na ní údajů
Vizitky se údajně začaly používat jako náhrada za osobní návštěvu. Prý když se jeden šlechtic nemohl dostavit popřát k Vánocům a Novému roku, poslal pouze svou navštívenku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka