O čem mluvit při nezávazné konverzaci? O práci, o módě, ale o počasí jen vtipně
Při setkání s neznámým člověkem nebo před zahájením pracovního jednání bychom neměli zapomínat na nezávaznou konverzaci neboli small talk. Uvolní totiž atmosféru.
Aby byla nezávazná konverzace funkční, je třeba nechat protějšek mluvit o sobě a reagovat na jeho odpovědi. „Sledujeme, jak reaguje. Jestliže neprojevuje zájem o konverzaci, změním téma, nebo se omluvím a odejdu,“ radí odbornice na etiketu Alena Špačková
Vhodným tématem pro small talk je počasí, ale pouze v případech, že o něm umíme mluvit originálně a vtipně. „V českých poměrech má nezávazná konverzace o počasí pejorativní nádech. Lidé to vnímají tak, že když nevíme, o čem mluvit, zvolíme počasí. Pokud o něm ale zvládnu hovořit osobitým a zajímavým způsobem, pak je to vhodné téma,“ vysvětluje Alena Špačková.
Na oblíbenou otázku: „Jak se máš?“ se nehodí odpovídat negativně. „Chceme přece být s druhými lidmi, aby nám bylo hezky, povídáme si, abychom si umocnili prožitek. Opravdu nechceme slyšet, že se má druhý špatně, protože nás to stahuje. A to, co nechci slyšet já, neříkám ani druhému,“ komentuje odbornice na etiketu.
Jaká tedy témata pro nezávaznou konverzaci nejlépe zvolit? „Bavíme se o prostředí, které nás obklopuje, o programu večera, o tom, co nám člověk sám o sobě sdělil při minulém setkání. Obecně platí, že ženy se baví rády o módě, zpravidla nenarazíme, když se ženou, která už má děti, mluvíme o výchově dětí. Muži se rádi baví o ženách, ale pokud jsem ženou, tak se s mužem nebavím o ženách, ale spíš se přeorientuji na jeho práci,“ uzavírá Alena Špačková.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka