Nová Hospoda na Českobudějovicku má dlouhou historii, občerstvil se tu i prezident Masaryk
Zájezdní hostinec Nová Hospoda na křižovatce silnic České Budějovice – Vodňany a Netolice – Dívčice patří mezi velmi hodnotné památky svého druhu. Jak uvádí letopočet nad vstupními vraty, zbudován byl v roce 1812 při někdejší císařské silnici coby formanská hospoda.
Původně se nazývala „U Turecké hlavy“, patrně podle schwarzenberského znaku umístěného v průčelí. Ve čtyřkřídlé přízemní budově se kromě vlastního hostince nacházely také ubytovací prostory, rozsáhlé stáje a vozovny.
Před sto lety měla hospoda vzácného hosta, neboť se zde stavil prezident republiky Tomáš Garrigue Masaryk. Ten tehdy mířil z Prahy na plánovanou návštěvu Českých Budějovic.
Z itineráře jeho cesty vyplývá, že v Nové Hospodě si měl krátce oddechnout, dát si drobné občerstvení a upravit si oblek. Poté měl pokračovat do Pištína, kde už na něj čekala delegace, která ho doprovodila do krajského města.
Co tehdy Masaryk v Nové Hospodě posvačil, nevíme. Jisté však je, že hospoda se od 7. června 1924 mohla pyšnit tím, že hostila prvního československého prezidenta.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Tomáš Hunčovský.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.