Nová Hospoda na Českobudějovicku má dlouhou historii, občerstvil se tu i prezident Masaryk
Zájezdní hostinec Nová Hospoda na křižovatce silnic České Budějovice – Vodňany a Netolice – Dívčice patří mezi velmi hodnotné památky svého druhu. Jak uvádí letopočet nad vstupními vraty, zbudován byl v roce 1812 při někdejší císařské silnici coby formanská hospoda.
Původně se nazývala „U Turecké hlavy“, patrně podle schwarzenberského znaku umístěného v průčelí. Ve čtyřkřídlé přízemní budově se kromě vlastního hostince nacházely také ubytovací prostory, rozsáhlé stáje a vozovny.
Před sto lety měla hospoda vzácného hosta, neboť se zde stavil prezident republiky Tomáš Garrigue Masaryk. Ten tehdy mířil z Prahy na plánovanou návštěvu Českých Budějovic.
Z itineráře jeho cesty vyplývá, že v Nové Hospodě si měl krátce oddechnout, dát si drobné občerstvení a upravit si oblek. Poté měl pokračovat do Pištína, kde už na něj čekala delegace, která ho doprovodila do krajského města.
Co tehdy Masaryk v Nové Hospodě posvačil, nevíme. Jisté však je, že hospoda se od 7. června 1924 mohla pyšnit tím, že hostila prvního československého prezidenta.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Tomáš Hunčovský.
Související
-
Zámek Pluhův Žďár koupil bratr prezidenta Beneše. Pak sídlo zabavili komunisté, teď zas patří rodině
Kdo by to byl řekl, že původně středověké sídlo bude jednou obývat prezidentův bratr. Tvrz a vesnici Žďár vlastnil nejprve vladycký rod Pluhů z Rabštejna už ve 13. století.
-
Jako vojáci sloužili v Budějovicích dva budoucí prezidenti, herci i spisovatelé
V minulosti se v Českých Budějovicích nacházelo několik kasáren. U zdejší posádky strávily svou vojenskou službu tisíce mužů a my si některé vybrané připomeneme.
-
Do takzvaných šámbrů, kde se z číšnic stávaly prostitutky, lákaly některé českobudějovické hospody
V období první republiky bychom mohli v Českých Budějovicích natrefit na desítky hospod. Byly mezi nimi i takové, v nichž se dbalo na fungování oddělených místností.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.