Návraty legendární zpěvačky Marty Kubišové do časů jejího českobudějovického dětství
„To, co jsem zažila jako dítě v Českých Budějovicích mě v tom nejlepším nabilo na celý život. A když jsem někdy měla pocit, že se mé cesty neubírají šťastným směrem, vzpomínky na jižní Čechy mě stále posilovaly.“
To říká v pořadu Jihočeši jedna z nejslavnějších českobudějovických rodaček 20. století, zpěvačka Marta Kubišová.
Doba jejích nejzářivějších úspěchů je vymezena zejména 60. léty, kdy měla plejádu úspěšných nahrávek a kdy působila jako jedna z největších hvězd divadla Rokoko, ale také jako součást hvězdného tria Golden Kids.
Po odplynutí 60. let nastoupil, jak známo, v bývalém Československu normalizační režim. Martu Kubišovou, která se narodila roku 1942 v Českých Budějovicích na svátek Všech svatých, přiřadili normalizátoři k nepřátelům státu za to, že s nimi odmítla kolaborovat – což byla v pop music vzácná výjimka – a na dlouhé dvacetiletí ji zbavili možnosti nahrávat desky a veřejně vystupovat. Jako stupidní záminka jim posloužila zvrhlá fotomontáž.
Čtěte také
A svou občanskou statečnost prokázala tato žena i podpisem Charty 77 a stala se také její mluvčí. Mnozí posluchači si tak mohli poslechnout hlas Marty Kubišové až po listopadu 1989, kdy do nového života vstoupila v jejím podání strhující Modlitba pro Martu.
V Jihočeších se vrátíme s paní Martou Kubišovou, nositelkou řady vyznamenání a ocenění a velkou milovnicí zvířat, do časů jejího jihočeského dětství a do Českých Budějovic, kde se rozloučila s koncertními pódii.
Marta Kubišová měla příchod na tento svět svým způsob usnadněn, neboť její tatínek byl lékař internista a babička porodní asistentka, řečeno dnešním jazykem. A o těch prvních chvílích svého života, ale i příhodách z českobudějovického dětství Marta Kubišová v pořadu Jihočeši vypráví.
Související
-
Muzikálová hvězda a jeden ze Čtyř tenorů Jan Kříž: Měl jsem krásné dětství a mládí v Budějovicích
Zpěvák Jan Kříž se sice narodil v Liberci, ale brzy se přestěhoval s rodiči na jih Čech. „Bylo příjemné, že jsem mohl sednout na kolo a pohybovat se s kamarády,“ vzpomíná.
-
Jiří Veisser dlouho chtěl chalupu na jihu Čech, kvůli kapele Šance se nakonec přestěhoval natrvalo
Rangers, to byl od šedesátých let fenomén v české populární hudbě s countryovým či folkovým zabarvením. Tato kapela na sebe navázala dlouhodobou velikou popularitu.
-
Kateřina Pavlíková učí talenty hrát na saxofon, také vytváří umělecká díla s manželem výtvarníkem
Saxofonistka Kateřina Pavlíková vystupuje jako sólistka se symfonickými orchestry, věnuje se i komorní hře. Zároveň je podle svých slov docela přísnou učitelkou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...