Muzikálová hvězda a jeden ze Čtyř tenorů Jan Kříž: Měl jsem krásné dětství a mládí v Českých Budějovicích

20. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zpěvák a herec Jan Kříž
0:00
/
0:00

Zpěvák Jan Kříž se sice narodil v Liberci, ale když mu byl jeden rok, přestěhoval se s rodiči na jih Čech. „Měl jsem krásné dětství a mládí v Českých Budějovicích. Pro mě bylo příjemné, že jsem mohl sednout na kolo a mohl se volně pohybovat s kamarády,“ vzpomíná.

Takovou volnost chce i pro svého syna. „Proto jsem chtěl postavit dům mimo Prahu, nedokáži si představit, že bych Filipa v Praze mohl pustit z ruky. Navíc se mi líbí, když se vracím do Budějovic, že cítím stejného ducha, jako by se to město v tom dobrém zastavilo v čase,“ dodává.

Jan Kříž patří mezi hvězdy současného českého muzikálu. Zpěvák, kterému bylo 19. září 36 let, má na svém kontě už dvě ceny Thálie –  za muzikál Děti ráje a za roli Dannyho v Pomádě. A k tomu řadu dalších zajímavých hereckých příležitostí.

Řada posluchačů jistě může znát Janova otce, Oldřicha Kříže, sólistu opery Jihočeského divadla, a tak je zřejmé, že jablko nepadlo daleko od stromu. Janova cesta k muzikálovému zpívání a herectví však  nebyla přímá. V Brně vystudoval Střední školu uměleckých řemesel se zaměřením na tvorbu hraček a dekorativních předmětů. Poté pokračoval studiem scénografie na JAMU, které dokončil na pražské DAMU.

Čtěte také

Muzikálové úspěchy Jana Kříže nejsou omezeny jenom na Česko, ale do významných rolí ho obsazují tvůrci i v Německu. Je také součástí úspěšného projektu Čtyři tenoři, letos v létě předvedl své umění na českokrumlovském otáčivém hledišti v Divotvorném hrnci, ale také v Hluboké nad Vltavou a v Třeboni v muzikálu Noc na Karlštejně. 

Před dvěma lety byl zpěvák Jan Kříž hostem zatím poslední Rozhlasové swingové tančírny v českobudějovickém Metropolu. Jak na zpívání s Rozhlasovým swingovým orchestrem pod vedením Josefa Krejčíka vzpomíná? „Velmi pozitivně! Pro mě je vždycky velmi příjemné zazpívat si swingový repertoár s velkým tělesem. Navíc v Metropolu, kde jsem tančil už jako dítě a velmi dobře ten prostor znám. Takže to při Tančírně byl pro mě svátek a také nostalgie. S řadou muzikantů se znám, včetně kapelníka. Hráli skvěle a zařezávalo to, jak to ve swingu zařezávat má,“ odpovídá.

Celý rozhovor s Janem Křížem v cyklu Jihočeši si poslechněte online.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...