Jindřichohradecký rodák Jiří Hromádka zpíval v Rokoku, pak dlouho ve Švýcarsku a na zaoceánských lodích
Zpěvák Jiří Hromádka patřil na začátku 70. let k nadějím české pop music. Zpíval s předními orchestry, natáčel desky pro firmu Panton, která mu dokonce vydala i album. Byl v angažmá ve známém pražském divadle Rokoko a jeho songy jako Nápis na dveřích, Telegram nebo Gól se hrály v rozhlase.
V roce 1972 se dokonce Jiří Hromádka umístil v anketě Zlatý slavík na 16. místě, předstihnul populární zpěváky jako Petra Nováka, Karla Černocha a další. S postupem 70. let se tento rodilý Jihočech s kapelou přesunul na dlouhých patnáct let do Švýcarska.
I potom působil Jiří Hromádka téměř výhradně v zahraničí. Coby zpěvák i klávesista se hudbou živil na zaoceánských lodích a později lodích říčních, plavících se po Labi, Dunaji a Rýnu.
Zhruba před deseti roky vyměnil nyní třiasedmdesátiletý Jiří Hromádka bydliště v Praze za svůj rodný Jindřichův Hradec, kde také pro pořad Jihočeši začal vyprávět svůj zajímavý životní příběh.
Prvním úspěchem v kariéře zpěváka bylo vítězství v soutěži Májový křišťál v roce 1967. „To bylo tehdy v Karlových Varech a soutěžící doprovázel Taneční orchestr Československého rozhlasu, tenkrát ještě s Karlem Krautgartnerem. Vítězslav Hádl mi napsal písničku, s níž jsem tam vyhrál. Byla tam také mladičká Věrka Špinarová, která přijela s maminkou,“ vzpomíná.
V časech svého dlouholetého švýcarského angažmá byl zpěvák Jiří Hromádka i s kapelou pozván, dokonce dvakrát, do nesmírně populární show rakouské televize Musikantenstadl spojené s osobností moderátora Karla Moika, která měla mnoho diváků i v českém příhraničí. „Jednou jsme hráli někde ve Švýcarsku v horách. A v hotelu na recepci jsem měl vzkaz: Buďte tady v deset hodin, bude vám volat Karl Moik. V ÖRF znali naše nahrávky z desek firmy Tyrolis. Možnost vystoupit pro muzikanty v německy mluvících zemích znamenala velkou prestiž,“ říká.
Čtěte také
Jakkoliv Jiří Hromádka i s kamarády zažil ve Švýcarsku nemalé úspěchy, časy a posluchačské gusto se mění, a tomu se samozřejmě musel s 90. léty přizpůsobit i on. Stal se doslova světoběžníkem na turistických zámořských lodích, a tak mohl posbírat velice zajímavé zážitky z různých koutů planety.
Například v cestě kolem takzvaného afrického rohu byla posádka i pasažéři vystaveni nebezpečí ze strany somálských pirátů, jak to zpěvák Jiří Hromádka s odstupem líčí: „I muzikanti museli držet hlídku a sledovat s dalekohledem v ruce, zda se neblíží nějaký člun.“
Jiří Hromádka se po mnoha letech z větší části prožitých v zahraničí vrátil již stabilněji do Jindřichova Hradce. „Měl jsem tu rodiče. Bydlí tu jeden brácha, druhý žije v Písku. A v Hradci jsme se vždycky jako rodina sjížděli,“ uzavírá.
Celý rozhovor a také zpěv Jiřího Hromádky si poslechněte online v pořadu Jihočeši.
Související
-
Muzikálová hvězda a jeden ze Čtyř tenorů Jan Kříž: Měl jsem krásné dětství a mládí v Budějovicích
Zpěvák Jan Kříž se sice narodil v Liberci, ale brzy se přestěhoval s rodiči na jih Čech. „Bylo příjemné, že jsem mohl sednout na kolo a pohybovat se s kamarády,“ vzpomíná.
-
Hudebník Martin Voříšek zdědil klarinet po tatínkovi, dnes hraje s gardou i swingovým triem
Martin Voříšek z Českých Budějovic je vysokoškolský pedagog a klarinetista. Působí v hudebních uskupeních Jazzband Schwarzenberské gardy, Harlemania a Swing Trio Avalon.
-
Richard Šeda hraje na neobvyklý historický nástroj cink, spolupracuje i se zahraničními soubory
„Možná na tom něco je, že cink je jeden z nejobtížnějších nástrojů. Proto je cinkistů dost málo,“ přiznává Richard Šeda, který tento historický dechový nástroj ovládá.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.